دستورالعمل اجرایی پایش کیفیت آب مخازن پشت سدها :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

ابزار وبمستر

Bootstrap Example

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود

پشتيباني شده با بيسين

دستورالعمل اجرایی پایش کیفیت آب مخازن پشت سدها

    پایش کیفیت آب فعالیت متمرکزی است که برای بررسی ویژگی های فیزیکی، شیمیایی و زیستی آب در ارتباط با بهداشت انسانی، شرایط اکولوژیکی و کاربری آب انجام می شود. نوع اطلاعاتی که از یک برنامه پایش کیفیت به دست می آید، بستگی کامل به اهداف برنامه پایش دارد. این اطلاعات محصول جمع آوری نمونه های آب، آنالیز و تفسیر داده های کیفی آب می باشد.

    هم چنین اطلاعاتی که از این نمونه های آب به دست می آید، ممکن است تطابق کامل با کل بدنه آب مورد پایش نداشته باشد. چرا که وضعیت کیفی آب هم در بدنه آب و هم در نمونه های آب تحت تاثیر عوامل مختلف زمانی و مکانی قرار دارند. بنابراین، به دست آوردن اطلاعات کافی و قابل اعتماد از نمونه های آب بستگی زیادی به طراحی مناسب شبکه پایش دارد. طراحی شبکه پایش کیفیت در اولین مرحله برنامه پایش انجام می شود، ولی تاثیر به سزایی در کل برنامه پایش دارد. جایگاه طراحی برنامه پایش کیفیت بسیار فراتر از آن است که صرفا فرایندی برای تعیین محل نمونه برداری، شاخص های کیفی و فاصله زمانی نمونه برداری ها محسوب گردد.

    برای طراحی یک شبکه پایش کیفیت مناسب، شبکه پایش باید به صورت یک سامانه واحد در نظر گرفته شود و نه مجموعه ای از بخش های غیرمرتبط با یکدیگر. این دیدگاه جامع، به طراح برنامه پایش کمک می کند تا هر یک از بخش های سامانه پایش را به صورت جزیی از یک سامانه کلی در نظر بگیرد زیرا نمی توان آن را مستقل از بقیه سامانه طراحی نمود. اطمینان از طراحی هماهنگ بین همه اجزای سامانه پایش، اهمیتی حیاتی برای موفقیت نهایی برنامه پایش دارد.

    مخازن سدها معمولا در دره رودخانه ها با احداث دیواری (سد) در مسیر جریان رودخانه به وجود می آیند. البته ممکن است برخی از مخازن در خارج از مسیر رودخانه با احداث دیواره هایی حصار مانند ایجاد شوند که به آنها به اصطلاح «مخازن محصور» گفته می شود. از آن جا که در ایران همه مخازن اصلی کشور در دره رودخانه ها ایجاد شده اند، بنابراین، این دستورالعمل منحصرا برای پایش کیفیت این نوع مخازن تدوین گردیده است.

    در این دستورالعمل انواع مختلف مشکلات مرتبط با کیفیت آب مخازن سدها (افزایش غلظت مواد آلی، تغذیه گرایی، آلودگی های سمی و اسیدی شدن مخزن) مورد بحث قرار گرفته اند. هم چنین اجزا و آلاینده های شیمیایی و هم چنین ویژگی های زیستی مخازن سدها به تفصیل پوشش داده شده اند.

    بیماری هایی که منشا آنها آلودگی منابع آبی است، در اثر انتقال عوامل بیماری زا مانند باکتری ها، ویروس ها، جانوران تک یاخته و انواع کرم ها از آب های آلوده به انسان به وجود می آیند. این عوامل بیماری زا نقش بسیار محدودی در زیست بوم های آبی بازی می کنند،ولی می توانند مشکلات بسیار حاد بهداشتی ایجاد نمایند. پایش این عوامل بیماری زا معمولا به طور غیرمستقیم با اندازه گیری شاخص های آلاینده های میکروبی صورت می گیرد که در این دستورالعمل از این دیدگاه پیروی شده است.

    نظر به آن که پایش رادیواکتیو در حیطه وظایف سازمان انرژی اتمی ایران می باشد، ایزوتوپ های رادیواکتیو (طبیعی یا مصنوعی) در این دستورالعمل مورد بحث قرار نگرفته اند. هم چنین نظر به کاربری بسیار محدود مخازن سدهای کشور برای تخلیه حرارتی، عواقب تغییرات دمای ناشی از تخلیه حرارتی به مخزن، نیز بررسی نشده است.

    این دستورالعمل در ده فصل تنظیم شده و در تهیه هر یک از فصول، از جدیدترین و معتبرترین منابع علمی و کاربردی بهره گیری شده است.

دریافت فایل دستورالعمل اجرایی پایش کیفیت آب مخازن پشت سدها

حجم فایل: 2 مگابایت

مدیر سایت: بهزاد سرهادی

نشاني ايميل (فعال): www.Basin.ir@Gmail.com

شناسه تلگرام مدير سايت: SubBasin@

تلفن تماس:  09190622992 (98+)

(سوالات تخصصي را در گروه تلگرام ارسال کنيد)

_______________________________________________________

×

راهنماي حل مشکل دانلود: با توجه به مسدود شدن درايو گوگل در ايران از آي پي ديگر کشورها براي دانلود فايل ها استفاده کنيد.
سفارش پروژه داريد؟ يا قصد همکاري در انجام پروژه؟ و يا قصد فروش فايل خود؟

با فشردن دکمه زير يکي از بخش هاي "سفارش انجام پروژه" يا "همکاري با بيسين" و يا "فروش فايل" را انتخاب فرماييدآمار آنلاين-مقايسه اي بارش در حوضه هاي اصلي کشور

منبع: وزارت نيرو - اين نمودار ممکن است براي دقايقي به دليل بروزرساني غير فعال شود


آخرين تصوير ماهواره هواشناسي - موقعيت ايران

W3Schools

________________________________________________________________________________

____________________________________________________

_____________________________

W3Schools

نظرات  (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين


ابزارهاي نوين

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

بیسین جهت ارائه مطالب و خدمات تخصصی در حیطه نرم افزارها و مدل های شبیه سازی مهندسی آب با رویکرد پژوهشی-آموزشی ایجاد شده است که توسعه خود را در گرو همکاری مخاطبان می بیند.

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • تاريخ امروز:
  • شناسه تلگرام: SubBasin
  • شماره تماس: 09190622992-098