ویرایش آنلاین-اشتراکی مدل MODFLOW در MATLAB با MFLAB :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

ابزار وبمستر

Bootstrap Example

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود

پشتيباني شده با بيسين

ویرایش آنلاین-اشتراکی مدل MODFLOW در MATLAB با MFLAB


ام اف لاب یا MFLAB

ام.اف.لب. که مخفف آزمایشگاه MODFLOW میباشد، فضایی کارآمد و به آسانی قابل تغییر برای مدل سازی کار آمد آبهای زیرزمینی میباشد. این برنامه برای استفاده از تعدادی از بسته های برنامه نویسی مدفلو مانند MT3DMS، SEAWAT و غیره طراحی شده است. ام اف لب قابلیت اجرایی در نسخه آتی وجدید این برنامها را هم دارد. این بسته های برنامه نویسی متعدد هستند و هر کدام برای مدل سازی نوع خاص از روند آبهای زیرزمینی یا شرایط مرزی آنها طراحی شده اند (مراجعه کنید به سایت). ارجعیت برنامه هایی مانند برنامه هایی نام برده شده در اینست که بصورت رایگان در دسترس عموم قرار داده شده اند. این برنامه ها روزانه به طور گسترده ای توسط گروه زیادی از مدل سازان آبهای زیرزمینی در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار میگیرند. در ام اف لب جریان کار مدل سازی بصورت نوشتن متن میباشد و به همین دلیل قابل ویرایش و باز تولیدی است. برخلاف ام اف لب، دراستفاده از رابطهای گرافیکی کاربرموجود اگر ویرایش و باز تولیدی امری غیر ممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود. ام اف لب ازمحیط تعاملی (قابل کار برای دو طرف( متلب (یا محیط های اکتاو یا اسکی لب که بطور مجانی قابل دسترس هستند.) بهره برداری میکند تا : ١. مدل سازی کند ٢. تا داده های ورودی آنها را بنویسید ٣. تا برون داد های آنها را پردازش کرده به تصویر بکشاند ٤. این در صورتی است که ام اف لب یک فایل اکسل را به عنوان متن چند صفحه ای برای شبیه سازی پارامترها و به عنوان قسمتی از یک دستورالعمل استفاده میکند.

اینگونه به نظر میرسد که انعطاف پذیری و قدرت مدل سازی این فضای برنامه نویسی غیر قابل مقایسه با رابط های گرافیکی کاربر موجود در بازار میباشد. علاوه بر این قابلیت ویرایشی در متلب، مدل سازی را قابل باز تولیدی میکند که این یک پیش نیاز ضروری برای تضمین کیفیت میباشد و در رابط های گرافیکی کاربر دیگر غیر قابل امکان است. فضایی را که متلب (یا اسکی لب و یا اکتاو) عرضه میکنند اجازه توسعه تصویر سازی، آزمایش و خطا گیری خط به خط نسخه ای از برنامه را به طور تعاملی فراهم میاورد.این امر جریان کار برنامه نویسی را بصورت سریع و در عین حال مطمئن تضمین مینمایند. این محیط برنامه نویسی اجازه دسترسی به بانک های اطلاعاتی بیرونی، سیستم های اطلاع رسانی جغرافیایی و اجازه تسهیل در ادغام و یکسازی با مدل های دیگر و اجازه پردازش داده های بیرونی و تصویر سازی آنها را میدهد. تبدیل متن برنامه به معادلات راه عمومی سازی نسخه ها و گسترش بیشتر فضای برنامه نویسی است.هدف از این تبدیل سازی قابل دسترس ساختن هر نوع ویژگی و پردازش در مدل سازی آبهای زیر زمینی (که بصورت فعلی موجود میباشد و یا در آینده برای استفاده کنندگان آنها توسعه خواهند یافت) است. ارزش و اهمیت ام اف لب تا کنون درپروژههای اجرایی به اثبات رسیده است. ام اف لب توسط دانشجویان دانشگاه دلفت و سایرین از جمله در شرکت واترنت آمستردام (به عنوان شرکت تهیه و توزیع آب آمستردام) مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجایی که هیچ کس به تنهایی خود و در گستره زمانی محدود نمیتواند مدل سازی کامل بسته های ابهای زیر زمینی را که حیطه و سیعی را در بر دارند، به انجام برساند،ام اف لب به صورت مجانی در این سایت قرار داده شده است تا توسعه مشترک آن را مورد تشویق و ترغیب قرارگیرد وبدینوسیله مدل سازی بسته های ابهای زیر زمینی سریعتررشد یابد. من عمدتا به توسعه برنامه در محیط متلب خواهم پرداخت و این به آن دلیل که متلب قابل دسترسی تمام دانشجویان و کارکنان دانشگاهی که من در آن مشغول به تدریس هستم، میباشد. ولیکن توسعه مشترک آن در اکتاو یا اسکی لب که برنامه های مجانی و در عین حال مشابه متلب هستند و عملا خط به خط با متلب سازگار میباشند، قابل تحسین و تقدیر خواهد بود.


SVN

برای استفاده ازمتلب شما باید برنامه اس وی ان را که به صورت مجانی قابل دسترسی میباشد، نصب کنید.هیچ برنامه ای برای دانلودی برروی این سایت قرار داده نشده است. بهتر ان است که شما نسخه مورد نظر خود را از سایت اس وی ان بطورمستقیم دریافت نمائید. اس وی ان به طور خودکار بروی هر سیستم مک جایگذاری شده است. استفاده کنندگان از ویندوز میتوانند نسخهء اس وی ان لاک پشت را که سطح رابط خوبی برای اس وی ان میباشد بصورت رایگان دانلود کنند. اس وی ان به تنهایی خود وجدا از وسایر برنامه ها بسیار ارزشمند میباشد. شما میتوانید نسخه های مختلف آنرا دانلود نمائید ودرمرور زمان هر کدام از برنامه های وابسته به ان را نیزنوسازی نمائید. هنگامی که اس وی ان را نصب نمودید وارسى را همانطوری که در سایت گوگل شرح داده شده است انجام دهید. توجه داشته باشید که بروی سایت اصلی، نسخه فقط خواندی ام اف لب در فهرستی که شما ام اف لب را میخواهید نصب کنید با اسم فهرستی که باید بوجود آید جایگزین شود. بنابراین ام اف لب نام درست ان میباشد. با اس وی ان تنها به اندازه یک کلیک طول میکشد تا مشاهده شود که آیا نوسازی، اضافه سازی وامکانات آتی اضافه شده اند و اشکالات رفع شده اند و غیره.... با اس وی ان تنها چیزهایی را که تغییر یافته اند دریافت میکنید که این تغییرات میتوانند با نسخه در حال استفاده شما ادغام شود. به خاطر اینکه تنها تغییرات دانلود میشوند، هر دانلود فقط چند ثانیه طول خواهد کشید. نکته مفید در استفاده اس وی ان اینست که شما میتوانید در صورت لزوم به نسخه های قبلی نیز مراجعه نمائید. بعد از انجام وارسى، محیط کار متلب قابل استفاده میباشد. اولین قدم بعد از ان اینست که متلب را به کار بیاندازید. متلب را به دایرکتوری (فهرست) ام اف لب هدایت کنید و سپس به دایرکتوری ام اف لب/ فایل بروید. ام فایل ام اف Path را با تایپ کردن نام آن و فشار دادن کلید اینتر یا برگشت، راه اندازی کنید. اگر همه چیز به خوبی پیش رود مسیرها آماده راه اندازی و اجرای کار مورد نظر میباشند (مراجعه کنید به دستور عمل ام اف لب). با این حال برای هرچه آسانتر کردن آماده سازی مسیر ها در آینده، دستور العملی را که مسیر ام اف پس را چاپ میکند دنبال کنید تا میانبری برای متلب در ستون میانبرها متلب تهیه کنید که تنها با فشار آن هر بار بتوانید مسیر درست را در متلب بیابید. بدینوسیله مسیرهای ام اف لب سد راه نخواهند بود و شما میتوانید آنها را هر هنگام که خواستید فعال سازید.


همکاری

اگر قصد آنرا دارید که که امکانات و برنامه های آتی در ام اف لب بوجود آورید (که من قطعا آنرا پشتیبانی میکنم) میتوانید آنرا به من نیزاطلاع دهید. با کمک شما ما در نظر داریم که قویترین محیط مدل سازی برای آبهای زیرزمینی به روی اینترنت را بوجود آوریم. هدف بعدی (در دسترس قرار داد ام اف لب برای همه ) ام اف لب به طور رایگان در دسترس همگان میباشد ولیکن برای استفاده از آن وجود متلب ضروری است که برنامه ای گرانقیمت است و همگان امکان دسترسی به ان را ندارند، ولی برنامه های مشابه متلب نیز وجود دارند که من بیشتر خواهان آن هستم که ام اف لب د رآنها نیز بتواند کار کند تا بدین وسیله بطور کامل و بدون هیچ هزینه ای قابل اجرا باشد و افراد بیشتری بتوانند از آن بهره ببرند. این نکته بالاخص برای کشورهای در حال توسعه مهم و ضروری است. بهترین شق متلب، اوکتاو است و دومین آن اسکی لب میباشد.


معرفی

ام اف لب برنامه ای بسیار قوی در انیمیشن سازی میباشد. بعضی از مثالهای آن در اینجا آورده شده اند که شما هم میتوانید آنها را با استفاده از نسخهء دانلود شدهء خود اجرا کنید (صفحهء مربوط به اس وی ان را ببینید). با تغییرات اندکی در داده های درخواستی (با استفاده از ام اف اداپت و یا اکسل) میتوانید نتایج موضوع جدیدی که با آن مواجه هستید را بیابید.

توسعه سطح آب شیرین زیر توده های شنی تهیه آب آشامیدنی آمستردام (نفوذ آهسته)

توسعه سطح آب شیرین زیر توده های شنی تهیه آب آشامیدنی آمستردام که در امتداد ساحل دریای شمالی هلند درست در غرب شهر هارلم در٢٠ کیلومتری آمستردام میباشد در اینجا آورده شده است. نیمرخ این بخش ایده آل سازی شده ولی محتوی اطلاعات اساسی میباشد مثلا سه آبخوان که با دو لایه کم تروا از هم جدا شده اند از جمله این اطلاعات میباشند همچنین بارش روی این سواحل شنی بدون در نظر گرفتن وجود آبهای سطحی که سطح آبهای زیرزمینی را تنظیم یکنند از فرضیات میباشند. از سطح آب دریا و مناطق پستی که برای زه کشی آبهای اضافی استفاده میشوند، بعنوان سطوح ثابت آبی استفاده شده است. در آغاز برنامه تمام مناطق داری آب شور تصور شده اند، در حالیکه واقعیت اینست که با رفتن به طرف شرق از شوری آب کاسته شده و کم کم نیمه شور میشوند. مدت این شبیه سازی ٤٥٠ سال طول میکشد و بدون وجود آب شیرین شروع میشود. بعد از حدود ٢٠٠ سال به حالت تعادل میرسیم ولی آب شور بعد از ٤٥٠ سال جایگزین میشود در هنگام اجرای برنامه به خطوط جریان آب شور در حالیکه خود را به حال توازن میرسانند دقت کنید. همچنین به پیشرفت آب شور در زیر دریا و زیر لایهء کم تراوا توجه کنید.همچنین