دانلود ویدئوی آموزشی و پروژه انجام شده با SEEP/W - GeoStudio :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

ابزار وبمستر

Bootstrap Example

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود

پشتيباني شده با بيسين

دانلود ویدئوی آموزشی و پروژه انجام شده با SEEP/W - GeoStudio


معرفی نرم افزار

Seep/w یک محصول نرم افزاری با المانهای متناهی است که از آن می‌توان در مدل سازی نحوه جابجایی و توزیع فشار آب منفذی در داخل مواد متخلخل مثل خاک و صخره استفاده کرد. فرمولاسیون جامع و گسترده آن امکان آنالیز مسائل ساده و بسیار پیچیده نشت آب را فراهم می‌آورد. این نرم افزار در آنالیز و طراحی پروژه‌های ژئوتکنیکی، عمرانی، هیدرولوژیکی و معدن کاربرد دارد. Seep/w یک محصول گرافیکی با حافظه 32 bit است که تحت میکروسافت ویندوز کار می‌کند.

کاربردها

Seep/w یک برنامه کلی آنالیز نشت آب است که هم جریان محیطهای اشباع و هم غیر اشباع را مدل سازی می‌کند. خیلی بهتر از دیگر نرم افزارهای مشابه می‌تواند مسائل واقعی را حل کند و محدوده وسیعتری را نیز پوشش می‌دهد. برای اینکه نتایج آنالیز به طور فیزیکی واقعی باشند لازم است که در مدل سازی آب زیرزمینی جریان غیراشباع را نیز در نظر بگیریم. در خاکها، ضریب هدایت هیدرولیکی و میزان گنجایش حجمی آب، یا آب ذخیره شده به صورت تابعی از فشار آب منفذی تغییر می‌کند. نرم افزار seep/w ، این روابط را به صورت تابع پیوسته‌ای مدل سازی میکند. اکثر دیگر نرم افزار‌های مشابه این مسئله را در نظر نمی‌گیرند. که به جای آن از یک سری فرضیات غیر واقعی فیزیکی استفاده می‌کنند که در واقع توابعی مرحله‌ای هستند. به عنوان مثال، درفشار آب منفذی صفر و بزرگتر از آن (یعنی زیر سطح ایستابی آب)، مقدار هدایت هیدرولیکی آب به صورت اشباع فرض می‌شود و یا در فشار آب منفذی کوچکتر از صفر (یعنی بالای سطح ایستابی آب)، مقدار هدایت هیدرولیکی آب صفر است. استفاده از چنین توابع مرحله‌ای غیر واقعی در مدل سازی قابلیت هدایت هیدرولیکی خاک و میزان گنجایش حجمی آب می‌تواند منجر به نتایج نادرست شود. در این مجموعه نمونه‌هایی از گونه‌های مختلف مسائلی را که می‌توان با استفاده از نرم افزار مدل سازی کرد، آورده شده است. در اینجا بر روی مسائلی که دارای آنالیز جریان هم در محیطهای اشباع و هم غیر اشباع هستند بیشتر تاکید شده است چرا که مدلهایی که فقط می‌توانند جریان اشباع را بررسی کنند، کفایت نمی‌کند.

جریان نا محبوس

Seep/w می‌تواند مسائل مربوط به جریان نامحبوس را به راحتی حل کند چرا که برای محاسبات جریان اشباع و هم غیر اشباع فرموله شده است. این نرم افزار تمام منطقه‌ای را که جریان در آن وجود دارد به صورت شبکه‌ای از المانهای متناهی در می‌آورد. بعد از اینکه یک جواب همگرا به دست آمد، خط کانتور مربوط به فشار آب صفر سطح جدا کننده در شبکه خواهد بود که در شکل زیر نیز سطح جدا کننده را میتوانید مشاهده کنید. این سطح مرز جریان نیست بلکه به طور ساده می‌توان گفت که خطی است که فشار آب منفذی در امتداد آن صفر است. این امر نه تنها آنالیز جریان غیر محبوس را ساده می‌کند بلکه مزیت دیگر آن این است که جریان موئین واقع در بالای سطح جدا کننده که در محاسبه میزان جریان کل یک مؤلفه مهم به حساب می‌آید را نیز در حل مسئله در نظر می‌گیرد. این بخش از جریان (جریان موئین) با بردارهای جریانی که بالای سطح جدا کننده هستند نشان داده شده‌اند.


پیش گفتار مکانیک خاک:
خاک در زندگی بشر نقش های گوناگونی دارد . از نقطه نظر مهندسی، نقش خاک به عنوان تکیه گاهی که باید در مقابل نیروها و تنش های ناشی از احداث ساختمان ها و راه ها مقاومت کند و نیز به عنوان مصالح ساختمانی) در پروژه هایی نظیر راه سازی، سدهای خاکی، خاکریزها، سیل بندها و ... (حایز اهمیت است . ارزیابی خاک ها از نقطه نظر کاربردشان به عنوان مصالح ساختمانی، بررسی مقاومت خاک ها در مقابل تنش های وارده در شرایط حاضر و در شرایط پیش بینی شده و نیز مطالعه نیروهایی که خاک به بعضی ابنیه وارد می کند ، موضوع علم مکانیک خاک می باشد.

مجموعه ی Geo–Studio
نرم افزار Geo – Studio از جمله برنامه های ژئوتکنیکی مبتنی بر المان های محدود (Finite elements) بوده و از طریق آن می توان آنالیزهایی از قبیل تنش کرنش، جریان، تراوش، پایداری شیب ها، آنالیز دینامیکی و هم چنین شرایط افت سریع را یررسی - کرد. این نرم افزار شامل قسمت های SIGMA/W برای آنالیز تنش کرنش، SEEP/W برای آنالیز جریان و تراوش، SLOPE/W برای آنالیز پایداری شیب، QUAKE/W برای آنالیز دینامیکی، TEMP/W برای آنالیز توزیع دما در خاک، CTRAN/W برای آنالیز توزیع آلاینده ها در خاک و VADOSE/W برای آنالیز شرایط محیطی) از قبیل خورشید، گیاهان، بارش و... (بر خاک است. قابل توجه است که در نسخه ی 2007 این برنامه، آنالیز AIR/W اضافه شده که مربوط به مدل سازی جریان هوا است. لازم به ذکر است که تمامی قسمت های این نرم افزار به غیر از SLOPE/W از روش المان محدود استفاده می کنند و تنها در این بخش از نرم افزار، روش های ترسیمی به کار رفته است.

نرم افزار SEEP/W
این بخش از نرم افزار GEO – STUDIO 2007 مربوط به بررسی شرایط تراوش و جریان آب در خاک است. از قابلیت های این بخش از برنامه ترسیم تراز عبوری از درون خاک، بردارهای سرعت، ترسیم خطوط جریان و هم پتانسیل و محاسبه دبی عبوری برای مقطع مشخصی از خاک است. هم چنین این برنامه این قابلیت را دارد که در شرایط جریان پایدار (Steady Flow) آنالیز را انجام داده و شرایط آب و خاک را در حالت های مرحله ای بررسی کند. لازم به ذکر است که این برنامه این قابلیت را دارد که مدل گرافیکی را از هر قسمت به قسمت دیگر وارد کند و سپس مدل گرافیکی موجود را برای آنالیز موزد نظر تکمیل کند. نرم افزار SEEP/W از جمله نرم افزار هایی است که به صورت مدل عددی (Numerical Method) عمل می کند. یکی از قوی ترین وجوه مدل های عددی ایجاد محیطی جهت درک پروسه های فیزیکی در ذهن انسان است، هم چنین این مدل ها می توانند منجربه تأیید ذهنیات و تفکرات در مورد مسئله و کمک به تنظیم آنها گردند . مدل های عددی قادر هستند تصویر ذهنی را نسبت به مسئله تعدیل کرده و کاربر را در درک هرچه بیش تر یاری نمایند. یکی از درس های مهم در مورد مدل های عددی در استفاده از مدل های کامپیوتری توانایی ارتقای قضاوت مهندسی است نه ارتقای توانایی پیش بینی. اگر چه ابزار های کامپیوتری توانایی پیش بینی ما را نسبت به محاسبات دستی، تکنیک های گرافیکی و راه حل های فلسفی بالا می برند، ولی هنوز، "پیش بینی" مزیت اصلی آن ها نیست. باید به خاطر داشت که جذبه مدل های عددی در ترکیبی از لطافت قضاوت انسان و قدرت الکترونیکی کامپیوتر است.
Soil region , lines & points:
Geo – Studio از Soil region , lines & points به منظور تعریف هندسه ی مسئله و ساده سازی مش بندی ها (در عناوین بعدی مش بندی ها توضیح داده شده است) استفاده می کند. region درک شهودی از نمای کار و راه کار مؤلفه های سیستم را به کاربر می دهد. استفاده از region به منظور تقسیم بندی نواحی به ناحیه های کوچک تر، کار روی آن ها و سپس به هم چسباندن آنهاست که شبیه همان کاری که در مورد المان های محدود انجام می دادیم است. Region ممکن است به شکل آزاد (Free)، سه گوش و چهار ضلعی باشد. هر بخشی از لبه ها را که بین دو point قرار می گیرد یک line گویند. خود نقاط و خطوط ممکن است دارای ویژگی و خاصیت باشند. هیچ محدودیتی در مورد تعداد نقاط در محدوده کاری وجود ندارد، البته بدیهی است که همواره سعی بر ساده سازی کار است. طبق تعریف، گره ها (Nodes) در محل این نقاط قرار دارند و حتی در صورت نیاز با قرار دادن و افزودن نقاط می توان شرایط مرزی را بهتر تعریف نمود. یک نوع از region هم وجود دارد به نام Circular region که در تعریف کالورت ها، تونل ها و لوله کاربرد دارد.

Element Nodes:
همان طور که بیان شد از ارکان مهم و اساسی المان های محدود، گره ها هستند که در لبه یا گوشه ی المان ها وجود دارند. گره ها برای اهدافی چون محاسبه ی پارامترهای هندسی مانند طول، مساحت و حجم، به منظور محاسبات مجهولات داخل المان ها مثل ارتفاع هیدرولیکی و فشار آب منفذی در بحث تراوش، و تعریف معادلات به کار می روند.

Meshing & Geometry:
مدل های المان محدود (Finite Elements) بر مبنای تقسیم کردن چیزی به قطعات کوچک تر استوار می باشند که شرح رفتار یا واکنش بخش های مختلف را به صورت منفرد مهیا ساخته و در پایان با اتصال آن ها رفتار کل ماده مشخص خواهد شد. این پروسه ی تقسیم به قطعات کوچک را مش بندی (Meshing or Discretization) گویند و قطعات را به عنوان المان های محدود می شناسند. در Geo – Studio هندسه ی مدل در اجتماع این مش هاست که ماهیت می یابد. به علاوه الگوریتم ساخت مش ها به صورت اتوماتیک بوده و به اندازه ی کافی قادر به رفتار مناسب و تحلیل عددی قوی ای هست که دیگر نیازی به تلاش اضافه از طرف کاربر نمی باشد، ولی هم چنان می توان اندازه، شکل و تعداد این مش ها را در حین اجرای برنامه تغییر داد. Finite Elements دار