راهنمای پهنه بندی توان اکولوژیک به منظور استقرار طرح های توسعه منابع آب :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

ابزار وبمستر

Bootstrap Example

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود

پشتيباني شده با بيسين

راهنمای پهنه بندی توان اکولوژیک به منظور استقرار طرح های توسعه منابع آب

     راهنمای پهنه بندی توان اکولوژیک به منظور استقرار طرح های توسعه منابع آب بر اساس پهنه و زیر پهنه تهیه شده است و استفاده از آن منوط به توجه به سرزمینی است که در بستر آن قرار دارد. به عبارت دیگر قبل از بررسی توان اکولوژیک، کارشناس باید خصوصیات محیط زیست مکان را در چارچوب پهنه بندی تدوین شده مد نظر قرار دهد . بدین ترتیب آغاز کار در مقیاس سیمای سرزمین، پهنه و زیر پهنه خواهد بود. بدین ترتیب توان در مقیاس محلی با تنظیم مدل ارائه شده برای زیر پهنه و پهنه ای که مکان مورد بهره برداری قرار گرفته همراه است. توان اکولوژیک در مقیاس اکوسیستم در کنار توان اکولوژیک در مقیاس سیمای سرزمین و بالاخره توجه به عوارض طرح بر محیط زیست محلی و منطقه ای مجموعا تعیین کننده توان و تناسب و در واقع پایداری بیش تر طرح توسعه خواهد بود . لذا اگرچه در همه موارد مدل پایه ارائه شده ملاک اصلی ارزیابی است، اما وزن دهی نسبی به اجزا مدل به تفکیک پهنه و زیر پهنه متفاوت بوده ولی جمع بندی نتایج با توجه به هر سه جنبه فوق الذکر است. البته درصورتی که به پهنه بندی و زیرپهنه ها توجهی نشود باید وزن نسبی عوامل و اولویت ها توسط خود شخص که گزینه ها را مقایسه می کند در تصمیم گیری لحاظ گردد.

     این راهنما برای ارزیابی توان اکولوژیک پهنه ها به منظور برنامه ریزی راهبردی استفاده از سرزمین تهیه گردیده است. به عبارت روشن تر ارزیابی توان یا توان سنجی پهنه ها، توان طبیعی آنها را برای مجموعه ای از کاربرهای در مقیاس کلان مشخص می کند . همان گونه که ارزیابی توان برای کشاورزی، یا توسعه شهری، صنعتی، روستایی و نظامی، توان پهنه ها را برای این دسته از کاربری ها تعیین می نماید، (بدون آن که تعیین نماید که پهنه برای چه نوعی کشت و کار توان دارد، و یا توسعه شهری، صنعتی است یا مسکونی و غیره) این راهنما نیز توان اکولوژیک یا طبیعی پهنه ها برای تمام طرح های توسعه منابع آب اعم از سد، شبکه آبیاری زهکشی و طرح های مهندسی رودخانه، آب و فاضلاب، طرح های انتقال آب و سایر طر حهای توسعه منابع آب را معین می سازد . برای آ ن که بتوان توان پهنه را برای تک تک طرح های توسعه آبی ارزیابی و مشخص نمود لازم است در مقیاس خرد (بزر گتر از 1:50000) بر طبق راهنمای پهنه بندی و مدل سازی این نشریه اقدام به پهنه بندی اقالیم ایران نمود و مدل های ویژه برای هر یک از طرح های توسعه آبی را در پهنه به خصوص در آینده مدل سازی کرد.

     هدف از تهیه این راهنما عبارت است از:

 

  • پهنه بندی توان اکولوژیک به منظور برنامه ریزی راهبردی استفاده از سرزمین برای استقرار طرح های توسعه منابع آب
  • مکانیابی و اجرای طرح های توسعه منابع آب با وارد آمدن کم ترین خسارت و ایجاد حداقل عوارض برای محیط زیست
  • افزایش بهره وری و تخصیص بهینه منابع آب به منظور پایداری سرزمین و منابع آب

     دامنه کاربرد این راهنما عبارت است از:

    دامنه کاربرد این راهنما، برای پهنه بندی توان اکولوژیک ایران برای استقرار طرح های توسعه منابع آب در مقیاس کلان است که مشخص می کند برای استقرار این طرح ها، وضعیت توان پهنه ها به چه صورت است. به عبارت دیگر این راهنما به منظور توان سنجی اکولوژیک ایران برای طرح های توسعه آب در مقیاس کلان تدوین شده است و می تواند به عنوان یک راهنما برای متخصصان و کاربران آشنا به مفاهیم و فرایند ارزیابی توان اکولوژیک، در سطوح تصمیم گیری، مکانیابی و اجرای طرح های توسعه مرتبط با منابع آب ملاک عمل قرار گیرد.

     این راهنما می تواند به عنوان مرجع در موارد زیر مورد استفاده کاربران قرار گیرد:

 

  • ارزیابی توان اکولوژیک پهنه ها در مقیاس کلان
  • مکانیابی طرح های توسعه منابع آب

دانلود راهنمای پهنه بندی توان اکولوژیک به منظور استقرار طرح های توسعه منابع آب

حجم فایل: 1 مگابایت
 

مدیر سایت: بهزاد سرهادی

نشاني ايميل (فعال): www.Basin.ir@Gmail.com

شناسه تلگرام مدير سايت: SubBasin@

تلفن تماس:  09190622992 (98+)

(سوالات تخصصي را در گروه تلگرام ارسال کنيد)

_______________________________________________________

×

راهنماي حل مشکل دانلود: با توجه به مسدود شدن درايو گوگل در ايران از آي پي ديگر کشورها براي دانلود فايل ها استفاده کنيد.

براي مشاهده راهنماي دانلود فايل هاي پايگاه بيسيــن همينجا کليک کنيد

سفارش پروژه داريد؟ يا قصد همکاري در انجام پروژه؟ و يا قصد فروش فايل خود؟

با فشردن دکمه زير يکي از بخش هاي "سفارش انجام پروژه" يا "همکاري با بيسين" و يا "فروش فايل" را انتخاب فرماييدآمار آنلاين-مقايسه اي بارش در حوضه هاي اصلي کشور

منبع: وزارت نيرو - اين نمودار ممکن است براي دقايقي به دليل بروزرساني غير فعال شود


آخرين تصوير ماهواره هواشناسي - موقعيت ايران

W3Schools

________________________________________________________________________________

____________________________________________________

_____________________________

W3Schools

نظرات  (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين


ابزارهاي نوين

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

بیسین جهت ارائه مطالب و خدمات تخصصی در حیطه نرم افزارها و مدل های شبیه سازی مهندسی آب با رویکرد پژوهشی-آموزشی ایجاد شده است که توسعه خود را در گرو همکاری مخاطبان می بیند.

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • تاريخ امروز:
  • شناسه تلگرام: SubBasin
  • شماره تماس: 09190622992-098