کاربرد روش سونداژ تشدید مغناطیسی در اکتشاف آب های زیر زمینی و تعیین پارامترهای پتروفیزیکی آب خوان ها :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

ابزار وبمستر

Bootstrap Example

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود

پشتيباني شده با بيسين

کاربرد روش سونداژ تشدید مغناطیسی در اکتشاف آب های زیر زمینی و تعیین پارامترهای پتروفیزیکی آب خوان ها

امروزه روش های ژئوفیزیکی سطحی مانند الکترومغناطیس (EM) و مقاومت ویژه (RS) به دلیل سرعت بالا، هزینه کم و غیر مخرب بودن به طورگسترده در تعیین ویژگی های سیستم آب های زیر زمینی و همچنین بهبود مدل های هیدرولوژیکی به کار گرفته می شوند.

روش های مذکور بدلیل حساسیت غیر مستقیم به پارامتر های هیدرولوژیکی مورد نظر مانند محتوی آب، رسانندگی هیدرولیکی و تخلخل, مانع از کسب اطلاعات بیشتر ار لایه های آبی زیر سطحی می شوند. در دو دهه اخیر روش سونداژ تشدید مغناطیسی (MRS) به عنوان یک روش امید بخش جهت تعیین دقیق تر مشخصات سیستم آب های زیر زمینی پدیدار شده است، به طوریکه این تکنیک تنها ابزار ژئوفیزیکی می باشد که یک تخمین مستقیم از محتوای آب و ساختار فضاهای خالی لایه آبخوان در اختیار ما قرار می دهد.

اصول روش سونداژ تشدید مغناطیسی

اندازه گیری سیگنال سونداژ تشدید مغناطیسی با استفاده از یک لوپ مربعی یا دایره ای صورت می گیرد بطوریکه با عبور جریان الکتریکی متناوب با فرکانس لارمور از داخل لوپ یک میدان الکترومغناطیسی ثانویه ایجاد و به داخل زمین گسیل داده می شود. هنگامی که هسته های هیدروژن در معرض میدان الکترومغناطیسی ثانویه قرار می گیرند، به تراز با انرژی بالاتر تغییر مکان می دهند.
با قطع میدان الکترومغناطیسی، هسته های هیدروژن به وضعیت قبلی یعنی تراز با انرژی پایین برگشته و در نتیجه یک میدان الکترومغناطیسی ثانویه ساطع می کند که این میدان باعث القا یک ولتاژ با دامنه ضعیف در لوپ می شود.

مراحل برانگیختگی مولکول های آب و سپس رسیدن به حالت تعادل که منجر به تولید سیگنال MRS  می شود


اصول کلی اندازه گیری به روش MRS
بعد از ثبت سیگنال MRS پارامتر های E0 و T2* از طریق آشکار سازی همزمان برای بدست آوردن پوش سیگنال و برازش منحنی نمایی میراشونده به پوش سیگنال تخمین زده می شوند. پارامتر های استخراج شده به ترتیب متناسب با محتوی آب و اندازه متوسط ذرات است

روش ثبت سیگنال در دستگاه تک کاناله Numis Plus
 برداشت داده با دستگاه Numis  Plus کاملا خودکار و با رایانه صورت می گیرد. از این رو انتخاب پارامتر های اولیه اندازه گیری اهمیت خاصی دارد. بهترین شرایط تشدید هنگامی رخ می دهد که تپ فرستنده در بسامد لارمور فرستاده شود. بنابراین اولین گام در اندازه گیری بدست آوردن بسامد لارمور محلی است. نسبت سیگنال به نویز (S/N) شاخصی از مناسب بودن محل برای اندازه گیری است. شکل لوپ ممکن است دایره ای، مربعی و یا به شکل 8 باشد. شکل لوپ 8 نسبت سیگنال به نویز را تا 10 برابر افزایش می دهد ولی عمق نفوذ آن تا حدودی کاهش می یابد. انتخاب تعداد pule moment نیز اهمیت خاصی دارد. هرچه تعداد pulse moment بالاتر باشد منحنی سونداژ صاف تری بدست می آید. معمولا ار 4 تا 40 گشتاور تپ استفاده می شود. همچنین در طول اندازه گیری MRS می توان از سونداژزنی الکتریکی قائم نیز استفاده کرد.

قسمت های مختلف دستگاه Numis Plus
 • دو مبدل DC/DC، برای تولید گشتاور تپ مناسب 
 • ژنراتور: قسمت اصلی واحد اندازه گیری که هم نقش فرستنده و هم نقش گیرنده را دارد
 • قرقره  و کابل برای پهن کردن لوپ آنتن
 • واحد خازن های تیونینگ (معمولا شامل دو سری که جریان متناوب لازم در بسامد لارمور را تامین می کند)
 • لپ تاپ برای کنترل کیفیت و پردازش داده ها
 • باطری

نمونه ای از سیگنال MRS در دو مکان مختلف دارای آبخوان و بدون آبخوان
همان طور که دیده می شود در حالت دوم نویز و سیگنال کاملا روی هم افتاده اند.
منحنی سونداژ
بعد از اندازه گیری سیگنال MRS در pulse moment های مختلف (معمولا 16 عدد) و انجام پردازش های مختلف بر روی داده ها و استخراج پارامترهای سیگنال ( مانند: دامنه اولیه و زمان واهلش )،  منحنی سونداژ حاصل می شود. 
شکل 1 سیگنال سونداژ تشدید مغناطیسی را برای یک pulse moment معین نشان می دهد
شکل 2 منحنی سونداژ بدست آمده از 16 pulse moment  مختلف را نمایش می دهد
شکل 3 محتوای آب بدست آمد از وارون سازی داده های دامنه های اولیه (نشان داده شده در شکل 2) نسبت به عمق را نمایش می دهد

هدف از وارون سازی داده های MRS، سه پارامتر زیر است
درصد محتوای آب از طریق وارون سازی داده های مربوط به دامنه های اولیه سیگنال MRS
 تراوایی، که تابعی از نتیجه وارون سازی زمان واهلش و تخلخل محاسبه شده از راه وارون سازی دامنه اولیه است مقاومت ویژه، که ازطریق وارون سازی داده های فاز حاصل می شود.
نمونه ای از یک سونداژ MRS  در منطقه ای با دو لایه آبخوان سطحی و نسبتا عمیق 


مثال هایی از برداشت های انجام شده در ایران


محلات استان مرکزی


الویرآباد قم


همدان
شبه مقطع و مقطع بدست آمده از مدلسازی یک بعدی یکی از پروفیل های سونداژ الکتریکی و همچنین تفسیر حاصل از سونداژ SNMR1 در محل مورد مطالعه                                  

مدیر سایت: بهزاد سرهادی

نشاني ايميل (فعال): www.Basin.ir@Gmail.com

شناسه تلگرام مدير سايت: Basin_ir@

تلفن تماس:  09190622992 (98+)

(سوالات تخصصي را در گروه تلگرام ارسال کنيد)

_______________________________________________________

×

راهنماي حل مشکل دانلود: با توجه به مسدود شدن درايو گوگل در ايران از آي پي ديگر کشورها براي دانلود فايل ها استفاده کنيد.

براي مشاهده راهنماي دانلود فايل هاي پايگاه بيسيــن همينجا کليک کنيدسفارش پروژه داريد؟ يا قصد همکاري در انجام پروژه؟ و يا قصد فروش فايل خود؟

با فشردن دکمه زير يکي از بخش هاي "سفارش انجام پروژه" يا "همکاري با بيسين" و يا "فروش فايل" را انتخاب فرماييدآمار آنلاين-مقايسه اي بارش در حوضه هاي اصلي کشور

منبع: وزارت نيرو - اين نمودار ممکن است براي دقايقي به دليل بروزرساني غير فعال شود

آخرين تصوير ماهواره هواشناسي - موقعيت ايران

W3Schools


نظرات  (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين


ابزارهاي نوين

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

بیسین جهت ارائه مطالب و خدمات تخصصی در حیطه نرم افزارها و مدل های شبیه سازی مهندسی آب با رویکرد پژوهشی-آموزشی ایجاد شده است که توسعه خود را در گرو همکاری مخاطبان می بیند.

اطلاعات سايت

 • www.Basin.ir@gmail.com
 • بهزاد سرهادي
 • تاريخ امروز:
 • شناسه تلگرام: Basin_ir
 • شماره تماس: 09190622992-098