دانلود دستورالعمل کنترل کیفیت در تصفیه خانه های فاضلاب شهری :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

دانلود دستورالعمل کنترل کیفیت در تصفیه خانه های فاضلاب شهری

با توجه به اینکه کیفیت آب خام در منابع آب های سطحی و زیرزمینی متفاوت است، فرآیندهای گوناگونی برای بهداشتی نمودن آب شرب وجود دارد. مجموعه این فرآیندها که تصفیه آب نامیده می شود، شامل روش های فیزیکی، شیمیایی و زیست شناختی است که با توجه به کیفیت آب خام، انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد. هرگونه تغییر در کیفیت آب خام ورودی به تصفیه خانه، موجب تغییر در فرآیند تصفیه می شود، تا کیفیت آب تصفیه شده همچنان ثابت بماند. پایش این تغییرات تنها زمانی ممکن است که آب خام ورودی طبق برنامه زمان بندی شده، نمونه برداری و مورد آزمایش های لازم قرار گیرد. از این رو، کنترل و نظارت مستمر کیفیت آب در محل ورود به تصفیه خانه، در مراحل مختلف فرآیند تصفیه بسیار مهم و ضروری است. به منظور تدوین مطالب این دستورالعمل، تصفیه خانه ای با مشخصات زیر برای تعداد آزمایش ها و لوازم مورد نیاز آزمایشگاهی فرض شده است.

استاندارد حاضر به منظور راهنمایی دست اندرکاران تصفیه خانه های آب (مهندسان مشاور و طراح، پیمانکاران، مجریان و مدیران) تهیه شده است تا با توجه به شرایط کیفی آب خام و تنوع فرآیند تصفیه آب، لوازم و تجهیزات را بر مبنای نیازهای آزمایشگاهی تعیین و برنامه های کیفیت آب را با جدیت دنبال کنند.

استفاده کنندگان از این دستورالعمل، باید با توجه به تفاوت های کیفی آب خام، آب تصفیه شده، فرآیندهای تصفیه شرح داده شده در این استاندارد و مقایسه آن با شرایط مورد نظر خود؛ تعداد و نوع آزمایشگاه های لازم را مشخص کرده و با توجه به نتایج این بررسی، لوازم و مواد مصرفی آزمایشگاه تصفیه خانه مورد نظر را تعیین کنند.


هدف

هدف از تدوین این دستورالعمل معرفی و تشریح آزمایش های کیفی مورد نیاز و بهینه سازی فرآیند تصفیه و عملیات بهره برداری در تصفیه خانه های آب شهری است؛ به گونه ای که کیفیت آب تصفیه شده، با استاندارد های ملی و معتبر جهانی مطابقت کند.


دامنه کاربرد

این دستورالعمل برای تصفیه خانه های آب شهری تهیه شده است ولی در تصفیه خانه هایی با مراکز جمعیتی کوچکتر نیز می تواند کاربرد داشته باشد.

حجم فایل: 1 مگابایت
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • شناسه تلگرام: SubBasin
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools