دانلود آموزش پروژه محور ارزیابی پتانسیل کیفی آبخوان به روش فازی AHP :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

ابزار وبمستر

Bootstrap Example

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود

پشتيباني شده با بيسين

دانلود آموزش پروژه محور ارزیابی پتانسیل کیفی آبخوان به روش فازی AHP

 

درباره این پروژه:

پروژه حاضر شامل تهیه نقشه های پهنه بندی از خروجی روش AHP برای کیفیت آب زیرزمینی جهت نیل به هدف پتانسیل یابی است. محاسبات برای کل دشت های کشور انجام شده است. این محاسبات با استفاده از توسعه مدل در محیط GIS و بعد از تعیین اولویت بندی های در نرم افزار Expert Choice انجام شده است. در نهایت روش محاسبات، گزارش روش و مواد بکار رفته در تحلیل ها، در قالب یک گزارش 45 صفحه ای به همراه تمام داده های محاسباتی آمده است.

 

تشریح مفاهیم کلی پروژه:

به منظور بررسی کیفیت شیمیایی آب زیرزمینی از شاخص های متعددی استفاده می شود. انتخاب شاخص های مناسب امکان مقایسه درست بین گزینه ها را می دهد. در صورت تعدد گزینه ها، کار ارزیابی نیز پیچیده تر می گردد. در این هنگام کار ارزیابی و مقایسه از حالت تحلیلی که ذهن قادر به انجام آن است، خارج شده و به ابزار تحلیل عملی نیاز خواهد بود. روش AHP، یکی از گسترده ترین ابزارهای تصمیم گیری چند معیاره است که این فرآیند را عملی می نماید. به منظور ارزیابی کیفیت آب زیرزمینی از نظر شرب می توان از معیارهای قابل اندازه گیری مانند TDS و کاتیون و آنیون های اصلی موجود در آب استفاده کرد. فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) روشی انعطاف پذیر، قوی و ساده است که برای تصمیم گیری در شرایطی که معیارهای تصمیم گیری متضاد بوده و انتخاب بین گزینه ها مشکل می-باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. این روش، ابتدا توسط ساعتی (1980) برای بیان تصمیم گیری های چند معیاره پیشنهاد شد و تاکنون کاربردهای متعددی در علوم مختلف داشته است. استفاده از این روش کمک شایانی به ارزش دهی پارامترها و تلفیق آن ها در GIS نموده است. به منظور تلفیق پارامترها و بررسی مکانی کیفیت آب زیرزمینی از نظر شرب نیز با توجه به این که هر یک از پارامترها مقیاس اندازه گیری هم خوان و متناسب با هم ندارند، باید با یکدیگر همسان سازی شوند. چند رویکرد اصلی در این فرآیند وجود دارد که شامل روش های قطعی، احتمالی و فازی است که در این پژوهش از دو روش قطعی و فازی به شکل مجزا استفاده شده است.

در اینجا هدف از این تحقیق، پهنه بندی کیفی آب زیرزمینی 609 دشت مطالعاتی کشور ایران، به منظور ارزیابی کلی پتانسیل استحصال آب شرب بر طبق استاندارد شولر؛ و همچنین ایجاد شرایط همسان قیاسی برای آبخوان های کشور می باشد؛ که در این راستا به مطالعه پارامترهای کیفی آب چاه های موجود در دشت ها پرداخته شد و سپس با نقشه سازی هر یک از این پارامترها در محیط ArcGIS-10 و روش های زمین آمار، پتانسیل های مکانی استحصال آب بر اساس فرآیندهای تحلیل سلسله مراتبی (AHP) و تحلیل سلسله مراتبی فازی (FAHP) تعیین گردید.

به منظور تحلیل پارامترهای کیفیت آب در آبخوان های ایران، پیشتر تشریح مراحل محاسبات ارزیابی کیفیت آب زیرزمینی با استفاده از شاخص های شولر، ویلکاکس و GWQI، به منظور دستیابی به بهترین پهنه بندی از پارامترهای موثر استخراج شده، بیان گردید که به گزارش پروژه آن می توانید در اینجا دسترسی داشته باشید. دوره آماری داده ها از  سال 1353 تا 1394 در دسترس بود؛ که به دلیل عدم پراکندگی مناسب (عدم برداشت) در سال های قبل از 1373 در تمامی سطح کشور، امکان تحلیل یکپارچه و همزمان برای تمامی آبخوان ها مقدور نبود. در غیر این صورت این نقیصه خود را به صورت تولید خطا در نقاط با فاصله زیاد از نمونه های برداشت شده، نشان می داد.

 
 
فرآیند تحلیل سلسله مراتبی - AHP
فرآیند تحلیل سلسله مراتبی یا AHP که مخفف عبارت Analytical Hierarchy Process است؛ یکی از کارآمدترین روش های تصمیم گیری چند  معیاره می‌باشد که اولین بار توسط ساعتی (1980) مطرح شد. این روش بر اساس مقایسه زوجی عوامل بنا نهاده شده و امکان بررسی سناریوهای مختلف را به مدیران می دهد. این فن یکی از جامع ترین سیستم های طراحی شده برای تصمیم گیری با معیارهای چندگانه است و امکان تدوین مساله را به صورت سلسله مراتبی فراهم می کند. همچنین امکان در نظر گرفتن معیارهای مختلف کمی و کیفی در مسأله را دارد.
 
برای نمونه نقشه زیر به عنوان خروجی محاسبه شده از روش AHP آمده است:
 
 
 
مشخصات پروژه:
دادهای پروژه: پیوست شده
نوع فایل های محاسباتی: مختلف
تهیه کننده: بهزاد سرهادی
تعداد صفحات: 45 + 49
ناشر: الکترونیک
نوع فایل گزارش: PDF + Word
 
توجه!
با خرید پروژه حاضر، لینک دانلود داده ها و گزارش پروژه شاخص های کیفی (توضیحات بیشتر آن پروژه در اینجا) نیز برای شما ارسال می گردد. علت این امر پیوستگی مطالب این دو مجموعه پروژه است. بنابراین افرادی که این پروژه را خریداری می کنند، نباید پروژه شاخص های کیفی را مجددا خریداری نمایند.
__________________________________
 

corbeille_propre_vide_box

قیمت، 18 هزار تومان

 

 

دریافت اینترنتی:

(حجم کل دانلود: حدود 666 مگابایت) - لینک دائمی

یکی از دو درگاه واسط بانکی زیر را برای پرداخت انتخاب کنید.

 

درگاه واسط بانکی آرین پال:

 

درگاه واسط بانکی زرین پال:

 

 

لطفا پیش از پرداخت متن ذیل را با دقت بخوانید:

مدیر سایت: بهزاد سرهادی

نشاني ايميل (فعال): www.Basin.ir@Gmail.com

شناسه تلگرام مدير سايت: SubBasin@

تلفن تماس:  09190622992 (98+)

(سوالات تخصصي را در گروه تلگرام ارسال کنيد)

_______________________________________________________

×

راهنماي حل مشکل دانلود: با توجه به مسدود شدن درايو گوگل در ايران از آي پي ديگر کشورها براي دانلود فايل ها استفاده کنيد.
سفارش پروژه داريد؟ يا قصد همکاري در انجام پروژه؟ و يا قصد فروش فايل خود؟

با فشردن دکمه زير يکي از بخش هاي "سفارش انجام پروژه" يا "همکاري با بيسين" و يا "فروش فايل" را انتخاب فرماييدآمار آنلاين-مقايسه اي بارش در حوضه هاي اصلي کشور

منبع: وزارت نيرو - اين نمودار ممکن است براي دقايقي به دليل بروزرساني غير فعال شود


آخرين تصوير ماهواره هواشناسي - موقعيت ايران

W3Schools


نظرات  (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين


ابزارهاي نوين

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

بیسین جهت ارائه مطالب و خدمات تخصصی در حیطه نرم افزارها و مدل های شبیه سازی مهندسی آب با رویکرد پژوهشی-آموزشی ایجاد شده است که توسعه خود را در گرو همکاری مخاطبان می بیند.

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • تاريخ امروز:
  • شناسه تلگرام: SubBasin
  • شماره تماس: 09190622992-098