اتمام آماربرداری منابع آب تا پایان سال :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

اتمام آماربرداری منابع آب تا پایان سال

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، آماربرداری سراسری دور سوم را از مهم‌ترین پروژه‌های آب کشور توصیف کرد و گفت: بایستی تا آخر سال جاری عملیات آماربرداری به پایان برسد و مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای موظف هستند با جدیت موانع موجود برای تسریع در انجام این پروژه را مرتفع کنند.
"محمد حاج‌رسولی‌ها" در نشست مدیران مطالعات پایه کشور که با حضور صدیقه ترابی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو و مدیران دفاتر مطالعات پایه سراسر کشور در شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد، بر نقش و اهمیت مطالعات پایه و اثر‌گذاری داده‌های تولید شده در تمامی تصمیمات و برنامه‌ریزی‌‌های آب کشور تاکید کرد و اظهار داشت: مطالعات پایه، در وقایع تلخ و شیرین آب کشور نقش محوری داشته است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه اظهار داشت: نیازهای آب کشور بخصوص در مباحث کیفیت با دهه‌های گذشته متفاوت است و ضروری است با سازماندهی مشخص، نسبت به مطالعه و توسعه شبکه پایش کیفی بر اساس نیازهای جدید در دفاتر مطالعات اقدام شود و توجه ویژه‌ای به این امر و آزمایشگاه‌های موجود کشور صورت گیرد.
وی با تاکید مجدد بر نقش مطالعات پایه عنوان کرد: هزینه‌های بخش تولید داده، اعم از متصدیان ایستگاه‌های آب و هواشناسی، برون سپاری اندازه گیری‌ها و بهره‌برداری از ادارات بخش مکانیکی و الکترونیکی صرفاًً از منابع جاری شرکت‌ها باید تامین شود و هیئت مدیره شرکت‌های آب منطقه‌ای و دفتر مجامع، بودجه و مدیریت مالی ستاد، برنامه‌ریزی لازم را در این خصوص انجام دهند. سایر فعالیت‌های مطالعات مانند مرمت و بازسازی و توسعه شبکه سنجش و فعالیت‌های عمرانی می‌تواند از منابع جاری و عمرانی هم تأمین شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: سیلاب اخیر نقش و اهمیت سیستم مانیتورینگ چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ روانی را مشخص ساخت و به همین دلیل راه‌اندازی سیستم مذکور در کل کشور مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی در ادامه گفت: با توجه به راه‌اندازی سامانه تماب در استان پایلوت و نظر به اهمیت یکپارچه سازی آمار و اطلاعات و توان ایجاد گزارش‌های مدیریتی و کاربردی کردن آمار و اطلاعات در سطح کشور و در تصمیم گیری‌های کلان، تلاش شود این نرم افزار در اسرع وقت به صورت کشوری ارایه و راه‌اندازی شود.
حاج رسولی‌ها در پایان سخنان خود بر توجه به امور جاری و مشکلات دفاتر مطالعات پایه کشور با توجه به اهمیت آنها تاکید کرد و اظهار داشت: این موضوعات باید به‌عنوان یکی از محورهای مهم در نشست‌های مدیران عامل مد نظر قرار گیرد.
در ادامه، صدیقه ترابی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو بر ضرورت و لزوم تهیه اطلس آب و اهمیت آن در تصمیم گیری‌ها و  مدیریت کلان کشور در خصوص برنامه‌ریزی منابع آب تاکید کرد و گفت: این موضوعات باید به صورت جدی مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.
وی اظهار داشت: سامان دهی و افزایش ارتباط دفتر مطالعات و دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا می‌تواند بسیاری از خلاء‌های موجود در سیستم تصمیم گیری و برنامه ریزی کلان آب و آبفا را مرتفع کند.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: راه اندازی سامانه تولید و اشتراک گذاری آمار و اطلاعات مصارف آب زیرزمینی می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی موثر در زمان منجر به بهبود نتایج مطالعات و برنامه‌ریزی‌ها شود.
ترابی تاکید کرد: با توجه به اهمیت آماربرداری در تهیه گزارش‌های  مدیریتی و نظر به مشکلات عدیده عملیات صحرایی می‌بایست نوع نگاه به این مقوله متحول شود که در این خصوص می‌توان از اطلاعات دریافتی از ذینفعان نیز استفاده کرد.
فراز رابعی مدیرکل دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز بر چالش‌های برون‌سپاری بخشی از فعالیت‌های مطالعات پایه و لزوم تأمین منابع مالی بخش تولید داده از منابع مطمئن و مستمر با توجه به ماهیت حاکمیتی بودن مطالعات اشاره کرد و اظهار داشت: نسبت سود به هزینه تولید داده‌های منابع آب بین 4 تا 35 برآورد شده است و نشانگر لزوم تقویت اعتبارات در این بخش است.
وی افزود: با رونمایی از پایلوت سامانه تماب(تولید و مدیریت اطلاعات آب کشور) بعد از 30 سال سامانه جدید جایگزین سامانه قدیمی "دیتاایز" شد که رخداد بسیار بزرگی برای مطالعات پایه منابع آب به حساب می‌آید و نسخه کشوری این سامانه بایستی ظرف سال جاری در کشور عملیاتی شود.
در پایان این نشست، از دفاتر برتر مطالعات پایه شرکت‌های آب منطقه‌ای قزوین، اصفهان، فارس و مازندران بر اساس ارزیابی فعالیت‌های سال 97 تقدیر شد.
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • شناسه تلگرام: SubBasin
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools