مثال روندیابی سیل در استخر آب :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

ابزار وبمستر

Bootstrap Example

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود

پشتيباني شده با بيسين

مثال روندیابی سیل در استخر آب


مسیریابی سطح استخر به یکی از روش های مستقیم برای محاسبه جریان خروجی مخزن با توجه به هیدروگراف ورودی (زمان در مقابل جریان) به همراه اطلاعات مربوط به تخلیه حوضه نسبت به ارتفاع اشاره دارد. در اینجا اصطلاح مخزن در زمینه مهندسی فنی مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از این روش برای دریاچه های طبیعی کاربرد ندارد. این روش برای هرکدام از افراد قابل استفاده است که در آن می توانید یک رابطه یک به یک بین تخلیه و ارتفاع فرض کنید.برای مسیریابی هیدروگراف ورودی که در زیر آمده است از روش Stication-Indication استفاده کنید.این هیدروگراف درون مخزنی جاری می شود که مشخصات آن در ذخیره سازی و تخلیه به شرح زیر است. ذخیره سازی اولیه در سیستم 1000000 متر مکعب، و دارای خروجی اولیه 20 متر مکعب بر ثانیه است.مسیریابی مخزن یا سطح استخر به مسیریابی برای سیستم هایی اطلاق می شود که ذخیره و خروج آنها با عملکردی از نوع S(t) = f[O(t)]که از نوع غیر قابل برگشت (منحصر به فرد، غیر هیسترتیک است) باشد. این روابط حاکی از آن است که برای مجموعه معینی از شرایط (به عنوان مثال مرحله)، جریان خروجی منحصر به فرد و مستقل از چگونگی دستیابی به آن مرحله است. مخازن یا سیستم هایی با سطح آب افقی دارای روابط S و O از نوع غیر قابل تغییر هستند. چنین سیستم هایی استخر گسترده ای و عمیق نسبت به طول آن در جهت جریان و سرعت جریان کم در مخزن دارند. برای چنین سیستم هایی، جریان اوج وقتی رخ می دهد که هیدروگراف جریان از تقاطع هیدروگراف جریان عبور کند.


روش ذخیره سازی-نشانه گذاری یک روش مسیریابی سطح استخر برای محاسبه هیدروگراف خروجی یک سیستم با سطح آب افقی، با توجه به هیدروگراف جریان ورودی آن و ویژگی های جریان خروجی است. راه حل شامل یکپارچه سازی معادله پیوستگی همانطور که در زیر آورده شده است، و تنظیم مجدد عبارات به گونه ای که تمام مقادیر ناشناخته در سمت چپ معادله قرار دارند.

معادله مسیریابی ذخیره سازی و نشانه گذاری:برای سطح مخزن استخر، ذخیره سازی یک عملکرد منحصر به فرد از ارتفاع است. و خروج یک عملکرد منحصر به فرد از ارتفاع است. بنابراین، سمت چپ معادله فوق فقط یک عملکرد منحصر به فرد از ارتفاع در سیستم است. معمولاً رابطه ذخیره سازی و ارتفاع از طریق بررسی های توپوگرافی در دسترس است و رابطه خروج-ارتفاع از ملاحظات هیدرولیکی با توجه به ساختارهای خروجی (به عنوان مثال سرریزها و غیره) در دسترس است.


راه حل شامل توسعه عملکرد (2S/Dt + O = f(O و سپس حل آن به صورت متوالی برای هر مرحله است. این مراحل در زیر نشان داده شده است.


عملکرد 2S/Dt + O در مقابل O را توسعه دهید. استفاده از یک Dt با مقدار 6 ساعت، به عنوان فاصله زمانی هیدروگراف جریان پیشنهادی.در جدول فوق، ستون های 1-3 آورده شده است. ستون های 2 و 5 مطابق با عملکرد مورد نظر، 2S/Dt + O در مقابل O است که در بالا به دست آمده است.

ب - با استفاده از معادله مسیریابی Storage-Indication به صورت متوالی برای هر مرحله، با مسیریابی هیدروگرافی جریان ورودی ادامه دهید:

با استفاده از رابطه (2S/Dt + O) در مقابل O توسعه یافته در قسمت الف، به دست آوردن O1 خروج مربوط به ارزش (2S1 /Dt + O1) به دست آمده در بالا. این کار با وارد کردن نمودار با مقدار (2S1 /Dt + O1) و خارج شدن با مقدار O1 انجام می شود . همانطور که در زیر نشان داده شده است ، از درون یابی استفاده کنید.


t = 0 -- i = 0. Initial Conditions: So = 1'000,000 m3; Oo = 20 m3/s.

t = 6 -- i = 1

(Io + I1) = (0 + 50) m3/s = 50 m3/s

(2So /Dt - Oo) = (2 x 1'000,000 m3)/(6 x 3600 s) + 20 m3/s = 72.593 m3/s

(2S1 /Dt + O1) = (Io + I1) + (2So /Dt - Oo) = 122.593 m3/s


با استفاده از رابطه (2S/Dt + O) در مقابل O که در قسمت A ایجاد شده است ، جریان خروجی O2 را متناسب با مقدار (2S2 /Dt + O2) بدست آمده در بالا بدست آورید. این کار با وارد کردن نمودار با مقدار (2S2 /Dt + O2) و خارج شدن با مقدار O2 انجام می شود. همانطور که در زیر نشان داده شده است، از درون یابی استفاده کنید.


O1 = 20 m3/s + [(34 - 20)/(190.4815 - 112.5925)] (122.593 - 112.5925) m3/s = 21.797 m3/s

 t = 12 -- i = 2

(I1 + I2) = (50 + 130) m3/s = 180 m3/s

(2S1 /Dt - O1) = (2S1 /Dt + O1) - 2 x O1 = 122.593 m3/s - 2 x 21.797 m3/s = 78.998 m3/s

(2S2 /Dt + O2) = (I1 + I2) + (2S1 /Dt - O1) = 258.998m3/s


همانطور که در بالا آمده است روش را برای هر مرحله انجام دهید. نتایج در زیر جدول بندی شده است.
×

راهنماي حل مشکل دانلود: با توجه به مسدود شدن درايو گوگل در ايران از آي پي ديگر کشورها براي دانلود فايل ها استفاده کنيد.
سفارش پروژه داريد؟ يا قصد همکاري در انجام پروژه؟ و يا قصد فروش فايل خود؟

با فشردن دکمه زير يکي از بخش هاي "سفارش انجام پروژه" يا "همکاري با بيسين" و يا "فروش فايل" را انتخاب فرماييدآمار آنلاين-مقايسه اي بارش در حوضه هاي اصلي کشور

منبع: وزارت نيرو - اين نمودار ممکن است براي دقايقي به دليل بروزرساني غير فعال شود


آخرين تصوير ماهواره هواشناسي - موقعيت ايران

W3Schools


نظرات  (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين


ابزارهاي نوين

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

بیسین جهت ارائه مطالب و خدمات تخصصی در حیطه نرم افزارها و مدل های شبیه سازی مهندسی آب با رویکرد پژوهشی-آموزشی ایجاد شده است که توسعه خود را در گرو همکاری مخاطبان می بیند.

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • تاريخ امروز:
  • شناسه تلگرام: SubBasin
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools