نحوه مقدار دهی قابلیت انتقال در نرم افزار GMS :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود
نحوه مقدار دهی قابلیت انتقال در نرم افزار GMS


بسیاری از انواع شرایط مرزی MODFLOW (به عنوان مثال، مسیر عمومی، رودخانه ها، نهرها، زهکش ها) دارای یک پارامتر هدایت یا انتقال جریان هستند. MODFLOW از انتقال برای تعیین مقدار آبی که به دلیل تنشهای شرایط مرزی در مدل خارج یا به آن وارد می شود، استفاده می کند. هنگام استفاده از یک مدل مفهومی، نحوه محاسبه و وارد کردن اصطلاح قابلیت انتقال بستگی به این دارد که شی ویژگی چند ضلعی، خط یا نقطه باشد. قبل از توضیح کامل این، یک بررسی کوتاه در مورد تعریف قابلیت انتقال مناسب است.


فرمول قابلیت انتقال

در قانون دارسی آمده است:جایی که:

 • Q = سرعت جریان [L^3/T]
 • k = هدایت هیدرولیکی [L/T]
 • i = شیب هیدرولیک (بدون واحد)
 • A = سطح مقطع ناخالص جریان [L^2].


قانون دارسی همچنین می تواند به صورت زیر بیان شود:جایی که:

 • ΔH = از دست دادن سر [L]
 • L = طول جریان [L]


از آنجا که مقدار ناشناخته در سمت راست سطح آب است، بنابراین راحت است که تمام پارامترهای دیگر را با هم گروه بندی کرده و آنها را قابلیت انتقال نامید:جایی که:

 • C = رسانایی [L^2/T]


این منجر به تعریف کلی زیر برای هدایت می شود:این ممکن است به طور خاص در شکل زیر نشان داده شود.جایی که:

 • t = ضخامت مواد در جهت جریان [L]
 • lw = سطح مقطع عمود بر جهت جریان [L^2].


قابلیت انتقال در مدلهای مفهومی

در مورد شرایط مرزی رودخانه، قابلیت انتقال در MODFLOW به عنوان رسانایی هیدرولیکی مواد بستر رودخانه تقسیم بر ضخامت عمودی (طول بر اساس جریان عمودی) مواد بستر رودخانه، ضرب در مساحت (عرض چندین برابر طول) رودخانه در سلول است. آخرین اصطلاح، مساحت، سخت ترین پارامتر برای تعیین دستی است زیرا از سلول به سلول دیگر متفاوت است.خطوط

خوشبختانه GMS می تواند به طور خودکار طول خط ها و مساحت چند ضلعی ها را محاسبه کند. بنابراین، وقتی قابلیت انتقال برای خط وارد می شود، باید از نظر قابلیت انتقال در واحد طول وارد شود. به عنوان مثال، در مورد رودخانه ها، هدایت باید به صورت زیر وارد شود:جایی که:

 • Carc = قابلیت انتقال در واحد طول [(L^2/T)/L] یا [L/T]
 • t = ضخامت ماده [L]
 • w = عرض مواد در امتداد طول خط [L]


هنگامی که GMS شرط مرزی را از خط به سلول شبکه اعمال می کند، به طور خودکار مقدار قابلیت انتقال وارد شده را در طول خط که سلول را قطع می کند ضرب می کند تا یک مقدار قابلیت انتقال دقیق برای سلول ایجاد کند.


چند ضلعی ها

برای چند ضلعی ها قابلیت انتقال باید به صورت قابلیت انتقال در فرم سطح واحد وارد شود:جایی که:

 • Cpoly = قابلیت انتقال در واحد سطح [(L^2/T)/L^2] یا [1/T]
 • t = ضخامت ماده [L]


وقتی GMS تنش را از چند ضلعی به سلول شبکه تبدیل می کند، به طور خودکار مقدار قابلیت انتقال وارد شده را در ناحیه سلول که توسط چند ضلعی پوشانده شده ضرب می کند تا یک مقدار قابلیت انتقال مناسب برای سلول ایجاد کند. این دقت ابعادی را به بیان قابلیت انتقال برمی گرداند.


نقاط

هنگامی که یک ویژگی کلی سط آب، رودخانه، جریان یا زهکشی به یک نقطه اختصاص می یابد، قابلیت انتقال باید به عنوان یک مقدار قابلیت انتقال طبیعی وارد شود. این قابلیت انتقال سپس مستقیماً به سلول حاوی نقطه اختصاص می یابد.


عوامل پارامتر

با GMS نسخه 7.0، شرایط مرزی Well ،Drain ،River ،General head و Stream دارای یک فاکتور پارامتر هستند که با هر شرایط مرزی مرتبط است. عامل پارامتر با مقدار پارامتر برای محاسبه مقدار نهایی هدایت برای یک شرایط مرزی مشخص استفاده می شود (یا در مورد بسته بندی چاه مقدار Q نهایی). فاکتور پارامتر هنگام انجام دستور Map The MODFLOW به طور خودکار توسط GMS تنظیم می شود. این مقدار به طول خط در سلول یا ناحیه چند ضلعی در سلول مرتبط با شرایط مرزی تنظیم خواهد شد. برای یک ویژگی نقطه ضریب روی 1.0 تنظیم شده است.


برای یافتن تمامی مطالب مرتبط با این مطلب در سایت از جستجوی سایت در حاشیه سمت راست و بالای صفحه استفاده فرمایید.


لیست دیگر آموزش های مرتبط

ورود به بخش آموزش های متنی GMS

ویکی نرم افزار GMS

انجمن بحث و گفتگو GMS

کلاس های بین المللی GMS

منابع آموزشی نرم افزار GMS


آموزش های ویدیویی فارسی GMS

آموزش های ویدیویی انگلیسی GMS


دانلود آخرین نسخه نرم افزار GMS


دریافت کرک نرم افزار GMS

دریافت لایسنس ارزیابی (14 روزه)


برای سفارش انجام مدل سازی اینجا کلیک کنید
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

 • www.Basin.ir@gmail.com
 • بهزاد سرهادي
 • شناسه تلگرام: Basin_Ir_bot
 • شماره واتساپ: 09190622992-098
 • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools