حفظ حیات در نوار شرق کشور یکی از ضروریات است :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود
حفظ حیات در نوار شرق کشور یکی از ضروریات است

وزیر نیرو همایش ملی چالش‌های آب در شرق کشور:

حفظ حیات در نوار شرق کشور یکی از ضروریات است و حیات یک منطقه نباید محدود به اندازه نزولات جوی باشد. رضا اردکانیان روز شنبه در همایش ملی «چالش‌های آب در شرق کشور، نقش مردم و تدابیر حاکمیت» در مشهد با بیان این مطلب افزود: ما نباید پا بر شانه گذشتگان خود بگذاریم، آن را نادیده بگیریم و نباید ابتدای تاریخ را آغاز زمان مدیریت خود قرار دهیم. اگر دنیا در هر بخش به توفیقی رسیده، به خاطر ارج نهادن به گذشتگان و آینده‌پژوهی‌ها بوده است.

وی با تاکید بر اینکه بایستی تصمیمات پیش‌ رو را با آینده‌پژوهی توام کنیم، ادامه داد: ما در عین حال که به جمع‌بندی دست پیدا می‎کنیم تا کاری را انجام دهیم، باید این‌ توانمندی را داشته باشیم که اثر این تصمیم در فرض محقق شدن آینده‌ای معقول را ترسیم کند.

اردکانیان خاطرنشان کرد: در مقابل چالش‌هایی که پیش‌رو داریم دو فرصت و منبع ارزشمند در اختیار ما بوده که ابتدا منبع تجدیدپذیر نیروی انسانی و دیگری منبع تجدیدناپذیر زمان است. همان چیزی که همه ما روزی چند بار به آن اشاره می‌کنیم که وقت ضیق است و همیشه بیش از وقتی که برای ما قرار دادند، راهکار برای ارائه کردن داریم. همواره احساس می‌کنیم که با وقت کمی مواجه هستیم و این احساس درست است. منتهی معنای آن این بوده که ما از وقت استفاده درستی نمی‌کنیم.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جنگ آب را کسانی در کشورهای توسعه یافته نظریه پردازی و تئوریزه کرده‌اند که عمدتاً دل در گرو مسائل و منافع رژیم صهیونیستی داشته و دارند.

وی با بیان اینکه حفظ حیات در نوار شرق کشور یکی از ضروریات است، ادامه داد: حیات یک منطقه نباید محدود به اندازه نزولات جوی باشد، لذا با توجه به وضعیت نامتوازن بارشها باید با رعایت توسعه پایدار و جنبه‌های زیست محیطی بگونه ای عمل شود که جمعیت در شرق کشور حفظ و اضافه شود.

وی محور مهم فعالیت‌های وزارت نیرو را سازگاری با کم آبی ذکر کرده و بیان کرد: کم آبی ذات اقلیم ایران است بنابراین باید با برنامه ریزی درست پاسخگوی مردم در حوزه آب بود. می‌بایست هیچ تصمیمی در حوزه آب بی مطالعه و فاقد آینده پژوهی صورت نگیرد. از این پس در حوزه وزارت نیرو عرصه فعالیت بر مسئولان و مدیرانی که تصمیمهای بدون مطالعه و فاقد آینده پژوهی بگیرند تنگ‌تر می‌شود.

اردکانیان همچنین به پیش نیازهای تصمیم گیری پایدار برای انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور اشاره و بیان کرد: برای تحقق این مسئله باید تمامی جوانب امر سنجیده شود زیرا مسئله انتقال آب دارای مسائل اجتماعی متعدد است و بر زندگی مردم آن منطقه اثر می‌گذارد بنابراین طرح انتقال آب باید سنجیده و معقول باشد.

وزیر نیرو افزود: پایبندی به اخلاق در مدیریت صحیح آب و حل چالشهای این حوزه، توجه به اقتصاد آب، تقویت مرکز مطالعات پایه، طرح آمایش ملی حوزه آب، توجه به اقتصاد آب و تقویت حضور بانوان در عرصه مدیریت آب از مهمترین این پیش نیازها است.

وی افزود: آب یک مسئله واحد است لذا همه دستگاه‌های مرتبط نسبت به آن مسئولیت مشترک دارند و البته نقش وزارت نیرو در این زمینه از همه نهادها پررنگ‌تر است. مطالعات پایه آب در کل کشور باید توسعه یابد و بخش اطلاعات و آمار پایه در حوزه آب در برنامه ریزی و سیاستگذاری ضعف دارد.

وزیر نیرو با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در حوزه تصمیم‌گیری در زمینه منابع آبی این است که تصمیمات نهادها و عملکرد آنها باید با یکدیگر همسو باشد و در این حوزه هم‌افزایی صورت بگیرد، تصریح کرد: تصمیمات در حوزه منابع آب باید با هم‌افزایی میان تمامی نهادها و دستگاه‌‌ها باشد و اهداف کوتاه مدت و میان مدت نیز در این زمینه ترسیم شود. مسئله آب یک دغدغه مشترک است که با زندگی ما ارتباط دارد و علاوه بر اینکه باید به دنبال سازگاری باشیم باید در این حوزه مدیریت و دغدغه مشترک نیز داشته باشیم.

اردکانیان افزود: وزارتخانه‌های مختلف نیز در حوزه مقابله با کم آبی و اجرای طرح‌های آبی باید از تمامی ظرفیت‌‌های خود در استان‌ها استفاده کنند و در طرح‌‌های آمایش استانی نیز باید مسئله آب به عنوان یک محور اساسی مدنظر قرار گیرد.

وزیر نیرو بر اهمیت اقتصاد آب و نقش آن در مدیریت مصرف تاکید و بیان کرد: اگر بحث اقتصاد آب جدی گرفته شود و نرخ واقعی تولید و تهیه آن اخذ شود، مصرف کنندگان قدر و ارزش آب را بهتر درک می‌کنند و از مصرف بی رویه و هدر رفت آب جلوگیری خواهند کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون بخش کشاورزی اصلی‌ترین مصرف کننده آب در کشور است و بیش از 9 میلیارد مترمکعب آب در شرق کشور در همین بخش مصرف می‌شود؛ در همین راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی تکیه بر افزایش 10 درصدی بهره وری آب در بخش کشاورزی را مورد تاکید قرار داده‌اند.

ارکانیان توجه به مدیریت بانوان در حوزه آب را نیز مورد تاکید قرار دارد و گفت: موضوع آب در عرصه مدیریت مصرف و تقاضا نیازمند نقش پذیری بانوان است که دارای توانمندی بالا و ویژگی شخصیتی خاص در مدیریت مصرف بهینه آب بوده‌اند.

شایان ذکر است، همایش "چالش‌های آب در شرق کشور، نقش مردم و تدابیر حاکمیت" با حضور مدیران وزارت نیرو و استانداران استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان تا فردا (یکشنبه) در مشهد ادامه دارد.
×

راهنماي حل مشکل دانلود: با توجه به اخلال درايو گوگل در ايران از آي پي ديگر کشورها براي دانلود فايل ها استفاده کنيد.

آب های زیرزمینی - مبانی و مفاهیم و پروژه های تخصصی

آبخوان ها و سفره های آب زیرزمینی علی رقم آنکه بخش مهم ذخایر طبیعی آب شیرین جهان را تشکیل می دهند، به دلیل ماهیت پنهان از چشم خود، همواره بیشترین فشار ها را در استفاده های بی رویه بر خود تحمل کرده و تنش اساسی بیلان داشته های آبی یک محدوده در این بخش رخ داده است. مدل ها و شبیه سازهای کامپیوتری شناخته شده ای در این زمینه وجود دارد که از گستردگی کاملی به منظور مطالعات و مدیریت برخوردار است.آب های سطحی - مبانی و مفاهیم و پروژه های تخصصی

آب های سطحی، اگرچه در دسترس ترین منابع برای بشر محسوب می شوند، اما از نظر پایدار بسیار آسیب پذیر و در عین حال بیشترین آلودگی را دریافت و حمل می کنند. همچنین حوادث شدید آب و هوایی مشخصا و حدقل به صورت بصری، بیشتر بر روی این دسته از منابع قابل شناسایی است. شناخت درست آب های سطحی با روش های هیدرولوژیکی یکی از اهداف ماست.آب های زیر سطحی - مبانی و مفاهیم و پروژه های تخصصی

آب های زیر سطحی،اهمیت بسیار زیادی در ارتباط یابی بین منابع آب و گیاهان دارند. خشسالی ها و ترسالی ها در این مفهوم خود را بیشتر برای انسان نشان می دهند. در عین حال مهم است که بدانیم اندرکنش آب های زیرزمینی و آب های سطحی بر اساس وضعیت لایه ای که آب های زیرسطحی در آن واقع شده است روی می دهد. شناخت درست آب های سطحی با روش های هیدرولوژیکی یکی از اهداف ماست.برنامه نویسی منعطف به زبان پایتون

عنوان مهندسی برازنده فردی است که با معادلات یک علم آشنایی مشخصی داشته باشد. آشنایی با معادلات و مفهومات علم هیدرولوژی امکان کار با زبان های اسکریپت منعطفی چون پایتون را فراهم می کند که در نتیجه بسیاری از مسائل و مشکلات تخصصی و استثنا در مهندسی آب، امکان حل دقیق و کامپیوتری را پیدا کنند.دریافت داده های مکانی پرکاربرد در مهندسی آب

بخش مهمی از خطا در محاسبات مهندسی، منتشر شده از داده های پایه ضعیف است. در این بخش می توانید به مجموعه گسترده ای از داده های مکانی چه در فرمت رستری و چه وکتوری، به منظور استفاده در نرم افزارهای مهندسی دسترسی داشته باشید. به مجموعه به مرور زمان افزوده می شود. همچنین محتوای پیشین در صورت امکان بروزرسانی می شود.دریافت داده ها و اطلاعات پرکاربرد در مهندسی آب

دامنه وسیع داده ها و اطلاعات محیطی، الزام به دسترسی مطمئن و بروز از این آمار و اطلاعات را نشان می دهد. با توجه به گستردگی منابع دستیابی به داده در سطح اینترنت، ما در اینجا مجموعه بزرگی از داده ها را جمع آوری کرده ایم. شما می تواند به همراه توصیحات به این محتوا دسترسی داشته باشید.آمار آنلاين-مقايسه اي بارش در حوضه هاي اصلي کشور

منبع: وزارت نيرو - اين نمودار ممکن است براي دقايقي به دليل بروزرساني غير فعال شود

توجه: احتمال عدم بروزرسانی به علت محرمانه شدن منابع داده


بروز شده در: 1400/08/08

ارتفاع كل ريزشهاي جوي از اول مهر لغايت 8 آبان سال آبي 1401-1400 بالغ بر 7 ميليمتر مي‌باشد. اين مقدار بارندگي نسبت به ميانگين دوره‌هاي مشابه درازمدت( 12 ميليمتر) 42 درصد كاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبي گذشته( 5 ميليمتر) 40 درصد افزايش نشان مي‌دهد. ضمناً حجم بارش اول مهر تا پايان 8 آبان معادل 11.536 ميليارد مترمكعب مي‌باشد.
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • شناسه تلگرام: Basin_Ir_bot
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools