دانلود گزارش برنامه‌‎ریزی تخصیص آب در حوضه :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

دانلود گزارش برنامه‌‎ریزی تخصیص آب در حوضه


Basin Water Allocation Planning :Principles, Procedures and Approaches for Basin Allocation Planning

عنوان به فارسی: برنامه‌‎ریزی تخصیص آب در حوضه

نهاد تهیه‌کننده: بانک آسیایی توسعه (ADB)

سال انتشار: 2013

تخصیص آب، فرایند سهم‌بندی یک منبع طبیعی محدود در میان مناطق مختلف و بهره‌برداران رقیب است. این فرایند زمانی ضرورت می‌یابد که توزیع و موجودی طبیعی آب نمی‌تواند نیازهای تمام استفاده‌کنندگان آب را تأمین نماید- از نظر کمیت، کیفیت، زمان‌بندی موجودی، یا قابلیت اطمینان. به بیان ساده، ساز و کار تعیین کسی که می‌تواند آب برداشت کند، چه مقدار می‌تواند بردارد، از چه مکان‌هایی، چه زمان، و به چه منظور را مشخص می‌کند.


به نسبتی که کمیابی آب در سطح جهانی افزایش یافته است، برنامه‌ها و توافق‌های تخصیص آب اهمیت فزاینده‌ای در حل تعارضات بین‌المللی، منطقه‌ای و محلی درباره دسترسی به آب پیدا کرده‌اند. در شرایطی که آب به عامل محدودکننده‌ای برای تولید غذا و رشد اقتصادی تبدیل می‌شود، نهاده‌ای مهم برای تولید نیرو به شمار می‌آید، و اُفت سریع سلامت اکوسیستم‌های آبی، چگونگی تخصیص آب اهمیت فزاینده‌ای یافته است. 


این کتاب رویکردهای مدرن پرداختن به این مسائل را در مقیاس حوضه، به ویژه از طریق تخصیص آب در میان مناطق اداری- سیاسی مورد توجه قرار می‌دهد.


کتاب حاضر در دو بخش سازماندهی شده است. بخش نخست، فلسفه و اجزای کلیدی فرایند تخصیص آب را معرفی، و چارچوب تخصیص آب را در مقیاس حوضه توصیف می‌کند. بخش دوم، توصیف مفصل‌تری درباره برخی از گام‌های کلیدی در پیاده‌سازی چارچوب تخصیص به دست می‌دهد. شامل فصل‌هایی درباره رویکردهای تعیین آب در دسترس برای تخصیص؛ ارزیابی نیازهای محیط‌زیستی، و رویکردهای پیاده‌سازی آنها در قالب برنامه‌های تخصیص؛ و استفاده از مدل‌سازی اقتصادی و ارزیابی‌ها برای پشتیبانی برنامه‌ریزی تخصیص آب است.


دانلود گزارش
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • شناسه تلگرام: SubBasin
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools