خطر جدی نابودی تالاب بین المللی میناب :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

ابزار وبمستر

Bootstrap Example

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود

پشتيباني شده با بيسين

خطر جدی نابودی تالاب بین المللی میناب


هرمزگان همزمان با افزایش کنترل پدیده قاچاق سوخت و مواد نفتی در نوار ساحلی شرق هرمزگان، ورود و تخلیه مواد نفتی به دریا و آلودگی این اکوسیستم دریایی و همچنین جنگل های حرای تالاب بین المللی رود شور شیرین و میناب نیز افزایش یافته است.

ویدئویی طی روزهای اخیر در حال انتشار است که در آن با پاره شدن مَشک های حامل سوخت قاچاق، گازوئیل های آن به درون دریا تخلیه می شود، بهدنبال این خبر و با توجه به پیگیری های مردمی و فعالان محیط زیست برای تهیه گزارش به محل مورد نظر در تالاب بین المللی میناب رفتیم.

سرازیر شدن حجم قابل توجهی سوخت به درون دریا

بهادری یکی از ناخداهای بندزرکی در گفت وگو با ایسنا، افزود: فیلمی که طی روزهای اخیر پخش شده مربوط به همین خور چاخا بخش بندزرک بوده که متاسفانه مقادیر قابل توجهی سوخت به درون دریا سرازیر شده است.

وی، تصریح کرد: بعد از آتش زدن مشک های حامل سوخت با توجه به شناور بودن بر روی آب به سمت جنگل های حرا رفته و متاسفانه حجمی از این زیستگاه طبیعی را از بین برده است.

بهادری، یادآور شد: تالاب بین المللی میناب در این فصل محل زیستگاه انواع پرندگان دریایی است.


تخلیه ۱۶ مشک پانزده هزار لیتری گازوئیل به درون تالاب میناب

داوری، نگهبان محوطه لنگرگاه قایق های خور بندزرک در گفت وگو با ایسنا، افزود: ۱۶ عدد مَشک بزرک حامل سوخت بعد از تعقیب و گریز به این محوطه هدایت شدند.

وی، گفت: مواد نفتی منظور بعد از متواری شدن صاحبان آن ها با پاره شدن آن به درون تالاب روانه شدند.

داوری، بیان کرد: یک عدد تشت بزرگ حاوی مقادیر بسیاری گازوئیل که در این محل نگهداری می شد نیز با اصابت تعدادی تیر سوراخ شد و مواد نفتی آن نیز به داخل خور ریخته شد.


تاثیر منفی تخلیه گازوئیل در دریا بر صیادی مردم

زمانی یکی از ماهیگیران بخش بندزرک در گفت وگو با ایسنا، گفت: بیش از ۳۰ سال است به عنوان ماهیگیر در این منطقه مشغول به فعالیت هستم.

وی، افزود: طی این دو سه روز اخیر که متاسفانه مقادیر زیادی گازوئیل به درون این خور ریخته شده هیچگونه صیدی نکرده ام.

این ماهیگیر مینابی، خاطرنشان کرد: با هزینه بالای بنزین و سایر ملزومات اینگونه برخورد با طبیعت نیز بسیار بر روند معیشت ما صیادان تاثیر منفی گذاشته است.


بررسی صحت و سقم تخلیه مواد نفتی در تالاب بین المللی میناب 

رئیس اداره حفاظت منابع محیط زیست میناب در گفت و گو با ایسنا، گفت: بلافاصله بعد از دریافت اخباری مبنی بر تخلیه مواد نفتی به درون تالاب بین المللی میناب کارشناسان خود را به محل مورد نظر جهت پایش و بررسی میدانی منطقه فرستادیم.

داریوش صمصام پور، افزود: از آب دریا در این خور نمونه برداری های لازم انجام شده و به محض اعلام گزارش نتایج آن اطلاع داده خواهد شد.

وی، خاطرنشان کرد: تالاب بین المللی رود شور شیرین و میناب در سال ۱۳۵۴برابر با ۱۹۷۵ میلادی به عنوان تالاب بین المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و حفاظت و بهره برداری مناسب از آن در مقطع کنونی برای منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است.


کشف ۵۹ هزار لیتر سوخت قاچاق در میناب

سرپرست پایگاه دریابانی میناب در این خصوص، گفت: مرزبانان این پایگاه با انجام اقدامات اطلاعاتی و هم