وضعیت بحرانی سد زاینده رود :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود
وضعیت بحرانی سد زاینده رود

رئیس مشترکین و درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان: در تامین آب شرب شاید دچار مشکل شویم. رئیس مشترکین و درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به اینکه ۷۵ درصد سد زاینده رود خالی است، گفت: با توجه به ذخیره مخزن سد زاینده رود به نظر می رسد برای تامین آب شرب دچار مشکل شویم.


شهرام نخعی در گفت‌‏وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت آبی استان اصفهان، اظهار کرد: متاسفانه وضعیت بارش ها در سال آبی جاری اصلا مناسب نیست و پیش بینی های حداقلی هواشناسی به وقوع نپیوست، از سوی دیگر ذخیره قبلی آب از سال آبی گذشته هم در سد زاینده رود نداریم.


وی با بیان اینکه امروز (چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه) ذخیره سد زاینده رود ۳۲۰ میلیون مترمکعب است، گفت: ورودی سد زاینده رود ۶۷ مترمکعب بر ثانیه و خروجی آن ۱۸ مترمکعب بر ثانیه است و اکنون حدود ۷۵ درصد سد زاینده رود خالی است.


رئیس مشترکین و درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان تاکید کرد: این ذخیره نسبت به مدت مشابه سال گذشته فاجعه است، با توجه به اینکه برای یک دوره آبی ۱۲ ماهه نزدیک ۴۰۰ میلیون مترمکعب در سال مصرف آب شرب اصفهان با احتساب یزد و کاشان است.


وی افزود: از سوی دیگر بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون مترمکعب نیاز صنعت استان است، همچنین برای نجات باغات استان در تابستان نیز نیازمند تحویل آب هستیم.


وی با تاکید بر اینکه با توجه به ذخیره مخزن سد زاینده رود به نظر می رسد برای تامین آب شرب دچار مشکل شویم، تصریح کرد: متاسفانه در این شرایط با حفر چاه توسط شرکت آب و فاضلاب برای تامین آب شرب، فشار بر سفره های زیرزمینی آب بیشتر می شود، در حالی که امروز آبخوان های استان دیگر ظرفیتی برای برداشت ندارند.


نخعی در خصوص اینکه قرار است تا پایان خرداد ماه فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ وارد مدار شود، تاکید کرد: باید توجه داشت تا آبی نباشد این سامانه نمی تواند مشکل کم آبی را حل کند. متاسفانه امسال در بالادست حوضه زاینده رود و در چهارمحال و بختیاری بارش مناسب برف برای ذخیره تابستان نداشتیم.


وی تصریح کرد: به طور متوسط در سال های نرمال ورودی به سد زاینده رود در این بازه زمانی ۲۰۰ میلیون مترمکعب در ثانیه بود، در حالی که اکنون زیر ۱۰۰ میلیون مترمکعب در ثانیه است.


رئیس مشترکین و درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان اینکه وضعیت فعلی برنامه ریزی استان در حوزه آب مناسب نیست، تاکید کرد: با توجه به فشار بخش های مختلف برای دریافت حقابه های خود، اینکه هیچ پیش بینی برای آینده نداشته باشیم و به صورت انفعالی در حوزه آب عمل کنیم، وضعیت آبی استان سامان نخواهد گرفت.


وی تاکید کرد: در حال حاضر اصفهان نیازمند برنامه ریزی مدونی در ارتباط با آب باتوجه به محدودیت منابع آبی و بارندگی ها است.


وی گفت: با توجه به شرایط حاکم بر حوضه زاینده رود در دو دهه اخیر ضرورت دارد مسئولان استانی با همراهی شرکت آب منطقه ای اصفهان نسبت به تدوین برنامه استراتژیک میان مدت و بلندمدت برای مدیریت مصارف آب حوضه اقدام و با توجه به محدودیت های بارندگی ناشی از تغییرات آب وهوایی یا بارگذاری های انجام شده در حوضه خارج از توان و ظرفیت حوضه با همکاری وزارت نیرو و سازمان های حوضه آبریز نسبت به بازنگری مجوزهای قبلی با رعایت عدالت همه جانبه نسبت به شرایط اجتماعی مناطق مختلف اقدام کنند.


به گفته نخعی، مشارکت موثر و فعال و مسئولانه تمام دینفعان در این خصوص راهگشا و لازم است.


رئیس مشترکین و درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان درباره اینکه در این شرایط آب اصفهان جیره بندی خواهد شد یا خیر، تصریح کرد: آب منطقه ای مسئول جیره بندی آب شرب نیست و این کار در حیطه اختیار شرکت آبفا است.
×

راهنماي حل مشکل دانلود: با توجه به اخلال درايو گوگل در ايران از آي پي ديگر کشورها براي دانلود فايل ها استفاده کنيد.

آب های زیرزمینی - مبانی و مفاهیم و پروژه های تخصصی

آبخوان ها و سفره های آب زیرزمینی علی رقم آنکه بخش مهم ذخایر طبیعی آب شیرین جهان را تشکیل می دهند، به دلیل ماهیت پنهان از چشم خود، همواره بیشترین فشار ها را در استفاده های بی رویه بر خود تحمل کرده و تنش اساسی بیلان داشته های آبی یک محدوده در این بخش رخ داده است. مدل ها و شبیه سازهای کامپیوتری شناخته شده ای در این زمینه وجود دارد که از گستردگی کاملی به منظور مطالعات و مدیریت برخوردار است.آب های سطحی - مبانی و مفاهیم و پروژه های تخصصی

آب های سطحی، اگرچه در دسترس ترین منابع برای بشر محسوب می شوند، اما از نظر پایدار بسیار آسیب پذیر و در عین حال بیشترین آلودگی را دریافت و حمل می کنند. همچنین حوادث شدید آب و هوایی مشخصا و حدقل به صورت بصری، بیشتر بر روی این دسته از منابع قابل شناسایی است. شناخت درست آب های سطحی با روش های هیدرولوژیکی یکی از اهداف ماست.آب های زیر سطحی - مبانی و مفاهیم و پروژه های تخصصی

آب های زیر سطحی،اهمیت بسیار زیادی در ارتباط یابی بین منابع آب و گیاهان دارند. خشسالی ها و ترسالی ها در این مفهوم خود را بیشتر برای انسان نشان می دهند. در عین حال مهم است که بدانیم اندرکنش آب های زیرزمینی و آب های سطحی بر اساس وضعیت لایه ای که آب های زیرسطحی در آن واقع شده است روی می دهد. شناخت درست آب های سطحی با روش های هیدرولوژیکی یکی از اهداف ماست.برنامه نویسی منعطف به زبان پایتون

عنوان مهندسی برازنده فردی است که با معادلات یک علم آشنایی مشخصی داشته باشد. آشنایی با معادلات و مفهومات علم هیدرولوژی امکان کار با زبان های اسکریپت منعطفی چون پایتون را فراهم می کند که در نتیجه بسیاری از مسائل و مشکلات تخصصی و استثنا در مهندسی آب، امکان حل دقیق و کامپیوتری را پیدا کنند.دریافت داده های مکانی پرکاربرد در مهندسی آب

بخش مهمی از خطا در محاسبات مهندسی، منتشر شده از داده های پایه ضعیف است. در این بخش می توانید به مجموعه گسترده ای از داده های مکانی چه در فرمت رستری و چه وکتوری، به منظور استفاده در نرم افزارهای مهندسی دسترسی داشته باشید. به مجموعه به مرور زمان افزوده می شود. همچنین محتوای پیشین در صورت امکان بروزرسانی می شود.دریافت داده ها و اطلاعات پرکاربرد در مهندسی آب

دامنه وسیع داده ها و اطلاعات محیطی، الزام به دسترسی مطمئن و بروز از این آمار و اطلاعات را نشان می دهد. با توجه به گستردگی منابع دستیابی به داده در سطح اینترنت، ما در اینجا مجموعه بزرگی از داده ها را جمع آوری کرده ایم. شما می تواند به همراه توصیحات به این محتوا دسترسی داشته باشید.آمار آنلاين-مقايسه اي بارش در حوضه هاي اصلي کشور

منبع: وزارت نيرو - اين نمودار ممکن است براي دقايقي به دليل بروزرساني غير فعال شود

توجه: احتمال عدم بروزرسانی به علت محرمانه شدن منابع داده


بروز شده در: 1400/08/08

ارتفاع كل ريزشهاي جوي از اول مهر لغايت 8 آبان سال آبي 1401-1400 بالغ بر 7 ميليمتر مي‌باشد. اين مقدار بارندگي نسبت به ميانگين دوره‌هاي مشابه درازمدت( 12 ميليمتر) 42 درصد كاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبي گذشته( 5 ميليمتر) 40 درصد افزايش نشان مي‌دهد. ضمناً حجم بارش اول مهر تا پايان 8 آبان معادل 11.536 ميليارد مترمكعب مي‌باشد.
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • شناسه تلگرام: Basin_Ir_bot
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools