گرمایش جهانی عامل اصلی تغییرات اقلیمی در ایران :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود
گرمایش جهانی عامل اصلی تغییرات اقلیمی در ایران

تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت های انسانی به همراه عوامل استرس‌زای اجتماعی-اقتصادی آب، شدت خشکسالی را در سوریه، عراق و ایران افزایش داده است. از زمستان 2020 به بعد، منطقه بزرگی در غرب آسیا که هلال حاصلخیز را در اطراف رودخانه‌های فرات و دجله و همچنین ایران را در بر می‌گیرد، از باران‌های بسیار کم و دمای بالا رنج می‌برد. خشکسالی 3 ساله ناشی از آن اثرات شدیدی بر کشاورزی و دسترسی به آب آشامیدنی داشته است. در این منطقه خشک، بخش بزرگی از جمعیت به کشاورزی دیم، به ویژه کشاورزی گندم و دام وابسته است. در حالی که تغییرات نسبتاً زیادی در بارندگی سال به سال وجود دارد، این خشکسالی دومین بدترین خشکسالی در رکورد مشاهده شده بود که ناشی از افزایش دما بود. این در زمانی رخ داد که سایر عوامل اجتماعی-اقتصادی از جمله جنگ جاری در اوکراین با تأثیرات آن بر قیمت انرژی و مواد غذایی، و همچنین درگیری‌ها و ناآرامی‌های سیاسی، پیامدهای خشکسالی را تشدید می‌کنند.


دانشمندانی از ایران، هلند، بریتانیا و ایالات متحده از روش‌های بررسی شده منتشر شده برای ارزیابی اینکه آیا و تا چه اندازه تغییرات آب و هوایی بر خشکسالی 3 ساله در دو منطقه تأثیر گذاشته است استفاده کردند: (1) هلال حاصلخیز در اطراف رودخانه‌های فرات و دجله، بخش وسیعی از عراق و سوریه و (2) ایران را در بر می گیرد. روش های مختلفی برای توصیف خشکسالی وجود دارد: خشکسالی هواشناسی فقط بارندگی کم را در نظر می گیرد، در حالی که خشکسالی کشاورزی تخمین های بارندگی را با تبخیر ترکیب می کند. از آنجایی که افزایش تبخیر و تعرق ناشی از گرم شدن منطقه می تواند نقش مهمی در تشدید اثرات خشکسالی داشته باشد، ما در این مطالعه خشکسالی کشاورزی را ارزیابی می کنیم. متغیر اصلی مورد استفاده برای توصیف خشکسالی، شاخص استاندارد شده تبخیر و تعرق بارش (SPEI) است که تفاوت بین بارندگی و تبخیر تعرق بالقوه را برای تخمین آب موجود محاسبه می‌کند. هر چه مقادیر منفی تر باشد، خشکسالی شدیدتر طبقه بندی می شود. شکل 1 طبقه بندی SPEI را برای 36 ماه از جولای 2020 تا ژوئن 2023 در دو منطقه مورد مطالعه نشان می دهد.


شکل 1: طبقه بندی خشکسالی برای منطقه وسیع تر غرب آسیا، طبقه بندی شده بر اساس سیستم جهانی نظارت بر خشکسالی ایالات متحده. دسته بندی ها بر اساس مقادیر SPEI 36 ماهه در ژوئن 2023 است. مناطق مورد مطالعه به رنگ خاکستری، حوضه رودخانه دجله-فرات در سمت چپ و ایران در سمت راست مشخص شده اند.


یافته های اصلی

 • خشکسالی منطقه ای با جمعیت بسیار آسیب پذیر را به دلیل درجات مختلف شکنندگی و درگیری از جمله جنگ و انتقال پس از جنگ، شهرنشینی سریع در مواجهه با ظرفیت فنی محدود و بی ثباتی منطقه تحت تاثیر قرار می دهد. این پویایی ها آسیب پذیری را در برابر تأثیرات خشکسالی افزایش داد و یک بحران انسانی ایجاد کرد.
 • کل حوضه فرات و دجله و بخش‌های وسیعی از ایران در طول 36 ماه منتهی به ژوئن 2023، خشکسالی شدید و استثنایی کشاورزی را تجربه کردند و آن را به دومین خشکسالی بدترین خشکسالی ثبت شده در هر دو منطقه بر اساس SPEI تبدیل کردند.
 • ماهیت شدید خشکسالی در اقلیم کنونی (که به دلیل سوزاندن سوخت های فسیلی 1.2 درجه سانتیگراد گرم شده است) نادر نیست. پیش بینی می شود که رویدادهایی با شدت قابل مقایسه حداقل هر دهه رخ دهد.
 • با استفاده از سه محصول داده مبتنی بر مشاهدات مختلف، ما یک روند قوی به سمت خشکسالی های شدیدتر در هر دو منطقه پیدا می کنیم. ما متوجه شدیم که ترکیبی از بارندگی کم و تبخیر و تعرق زیاد به اندازه شرایط اخیر غیرمعمول - یعنی رویدادی که تقریباً هر 5 تا 10 سال یکبار اتفاق می‌افتد - در جهانی که 1.2 درجه سانتیگراد گرم نشده بود، بسیار کمتر خواهد بود. امروزه اصلاً به عنوان خشکسالی طبقه بندی نمی شود.
 • به منظور شناسایی اینکه آیا و تا چه اندازه تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان محرک این روندها بوده است، ما محصولات داده مبتنی بر مشاهدات و مدل‌های آب و هوایی را ترکیب می‌کنیم و به SPEI 36 ماهه در هر دو منطقه نگاه می‌کنیم. ما متوجه شدیم که در حوضه ET احتمال وقوع چنین خشکسالی در مقایسه با یک جهان سردتر 1.2 درجه سانتیگراد 25 برابر افزایش یافته است. در سراسر ایران، احتمال وقوع چنین خشکسالی در مقایسه با جهان سردتر 1.2 درجه سانتی گراد، 16 برابر افزایش یافته است.
 • برای هر دو منطقه، تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان، شدت چنین خشکسالی را افزایش داده است به طوری که در جهان سردتر 1.2 درجه سانتیگراد به عنوان خشکسالی طبقه بندی نمی شود. بنابراین تأیید می کند که یافته های مشاهده شده در واقع ناشی از تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان است.
 • برای درک عوامل هواشناسی پشت این تغییر در خشکسالی کشاورزی، ما همچنین بارندگی و دما را به طور جداگانه تجزیه و تحلیل کردیم و متوجه شدیم که تغییر کمی در احتمال و شدت بارندگی وجود دارد اما افزایش بسیار زیادی در دما وجود دارد. بنابراین نتیجه می گیریم که این افزایش شدید در شدت خشکسالی در درجه اول ناشی از افزایش بسیار شدید دماهای شدید به دلیل سوزاندن سوخت های فسیلی است.
 • تا زمانی که جهان به سرعت سوزاندن سوخت های فسیلی را متوقف نکند، این رویدادها در آینده حتی رایج تر خواهند شد. در جهانی 2 درجه سانتی گراد گرمتر از دوران پیش از صنعتی شدن، رویدادی مانند این یک خشکسالی استثنایی، بدترین دسته ممکن است.
 • سطوح بالای تنش آبی در منطقه امروزه به دلیل محدودیت در ظرفیت فنی، مدیریت آب و همکاری های منطقه ای تشدید شده است. رشد سریع جمعیت، صنعتی شدن و تغییرات کاربری زمین، شیوه های سدسازی و مدیریت جریان رودخانه بین کشورهای بالادست و پایین دست، تصفیه خانه های قدیمی آب و راندمان پایین سیستم های آب آبیاری به بحران پیچیده آب کمک کرده است. علاوه بر این، آب در درگیری ها به سلاح تبدیل می شود و سیستم های آبی به طور فزاینده ای برای خرابکاری هدف قرار می گیرند.
 • این نتایج نشان می‌دهد که علی‌رغم «اعتماد پایین» به پیش‌بینی‌های IPCC برای خشکسالی در منطقه، افزایش تنش آبی ناشی از تغییرات اقلیمی ناشی از انسان و همچنین سایر عوامل سیستمیک همچنان یک تهدید بزرگ برای جمعیت است و نیازمند تلاش‌های فوری برای موثرتر است. استراتژی‌های مدیریت آب، واکنش بین‌رشته‌ای بشردوستانه، و همکاری منطقه‌ای که شامل کشاورزان و سایر ذینفعان در برنامه‌ریزی می‌شود.
نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين
سایت مهندسی آب

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

سایت بیسین با معرفی مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارها و مدل های شبیه سازی در حیطه مهندسی آب، تلاش به تهیه خدمات یکپارچه و محلی از محاسبات هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می کند

اطلاعات سايت

 • www.Basin.ir@gmail.com
 • بهزاد سرهادي
 • شناسه تلگرام: Basin_Ir_bot
 • شماره واتساپ: 09190622992-098
 • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools

W3Schools