مجموعه آموزش هیدرولوژی - تعریف حوضه آبخیز :: بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

ابزار وبمستر

Bootstrap Example

عضويت در خبرنامه ايـميـل پايگاه بيسيــن - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود
مجموعه آموزش هیدرولوژی - تعریف حوضه آبخیز


1.2 تعریف حوضه آبخیز

1.1.2 تعریف

حوضه آبخیز یک واحد جغرافیایی است که در آن می توان چرخه هیدرولوژیکی و اجزای آن را تحلیل کرد. این معادله در قالب معادله تعادل آب به یک منطقه جغرافیایی اعمال می شود، به منظور ایجاد ویژگی های اساسی هیدرولوژیکی منطقه. معمولاً یک حوضه آبخیز به عنوان منطقه ای تعریف می شود که بر اساس توپوگرافی، برای کمک به کل آبی که از سطح مقطع مشخص یک جریان عبور می کند، ایجاد می شود.


به رد سطح مرزی که حوضه ای را محدود می کند شکاف گفته می شود. برآمدگی افقی ناحیه یک حوضه آبریز را ناحیه تخلیه یک جریان در آن سطح مقطع می نامند. محل مقطع جویبار که حوضه را تعیین می کند با تجزیه و تحلیل تعیین می شود.


2.1.2 خط کشی

اگر یک خاک نفوذپذیر بستر غیر قابل نفوذی را بپوشاند، تقسیم توپوگرافی حوضه همیشه مطابق با خطی نیست که به طور مثر آبهای زیرزمینی را محدود می کند.


شکل 1.2 تفاوت بین حوضه واقعی و توپوگرافی [Musy، 2001]


بنابراین حوضه آبخیز با حوضه محدوده توپوگرافی متفاوت است. در این حالت آن را یک حوضه آبریز واقعی می نامند. این تفاوت بین دو نوع حوضه در مناطق کارستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.


در ترسیم یک حوضه مصنوعی حوضه آبریز (به عنوان مثال جاده ها، راه آهن) نیز باید در نظر گرفته شود. فرآیند هیدرولوژیکی به ویژه در سطح زمین انجام می شود و می توان آن را با ورود مصنوعی (به عنوان مثال مشتق مصنوعی، شبکه های آب آشامیدنی و آشامیدنی، جاده ها، پمپ ها، مخازن) اصلاح کرد.


شکل 2.2 تغییرات مصنوعی که در یک حوضه آبریز اتفاق می افتد [Musy، 2001]


روش مرسوم ترسیم خط آبخیز به نقشه توپوگرافی احتیاج دارد. برای شروع تقسیم باید از محل مقطع جریان انتخاب شده شروع کنیم، سپس یک خط دور از ساحل سمت چپ یا ساحل راست می کشیم که همیشه زاویه 90 درجه نسبت به خطوط کانتور را حفظ می کنیم. ما خط را ادامه می دهیم تا به طور کلی بالاتر از سرچشمه های شبکه جریان باشد. سرانجام ما به نقطه شروع برمی گردیم و شکاف را از کناره دیگر ردیابی می کنیم و در نهایت آن را با خط اول متصل می کنیم.


شکل 3.2 روش تحدید حدود آبخیزداری - جزئیات


دسترسی به عناوین دیگر محتوای مرتبط با این بخش×

راهنماي حل مشکل دانلود: با توجه به مسدود شدن درايو گوگل در ايران از آي پي ديگر کشورها براي دانلود فايل ها استفاده کنيد.
سفارش پروژه داريد؟ يا قصد همکاري در انجام پروژه؟ و يا قصد فروش فايل خود؟

با فشردن دکمه زير يکي از بخش هاي "سفارش انجام پروژه" يا "همکاري با بيسين" و يا "فروش فايل" را انتخاب فرماييد
آمار آنلاين-مقايسه اي بارش در حوضه هاي اصلي کشور

منبع: وزارت نيرو - اين نمودار ممکن است براي دقايقي به دليل بروزرساني غير فعال شود


نقشه استاندارد خشکسالی بارندگی ماه آینده

منبع: پژوهشکده اقلیم شناسی

W3Schools


نظرات  (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

درباره بهترين هاي بيسيـــن بدانيد...

Bird

يکي از مهمترين اهداف اين سايت تهيه آموزش هاي روان از ابزارهاي کاربردي علوم آب است.

اهميت مطالعات محيطي با ابزارهاي نوين در چيست؟

امروز با فارغ التحصيلي جمع کثير دانشجويان سالهاي گذشته و حال، با گذر از کمي گرايي ديگر صرف وجود مدارک دانشگاهي حرف اول را در بازار کار نمي زند؛ بلکه سنجش ديگري ملاک؛ و شايسته سالاري به ناچار! باب خواهد شد. يکي از مهم ترين لوازم توسعه علمي در هر کشور و ارائه موضوعات ابتکاري، بهره گيري از ابزار نوين است، بيسين با همکاري مخاطبان مي تواند در حيطه علوم آب به معرفي اين مهم بپردازد.

جستجو در بيسين


ابزارهاي نوين

بیسین - سایت تخصصی مهندسی آب

بیسین جهت ارائه مطالب و خدمات تخصصی در حیطه نرم افزارها و مدل های شبیه سازی مهندسی آب با رویکرد پژوهشی-آموزشی ایجاد شده است که توسعه خود را در گرو همکاری مخاطبان می بیند.

اطلاعات سايت

  • www.Basin.ir@gmail.com
  • بهزاد سرهادي
  • شناسه تلگرام: SubBasin
  • شماره واتساپ: 09190622992-098
  • شماره تماس: 09190622992-098

W3Schools